A krkarm (round pen, round corral) hasznos segdeszkz a lovak kikpzsnl. Mieltt azonban nekiltna a lovas a krkarmmunknak, rdemes kicsit foglalkozni e tmakrrel, nehogy tbbet rtsunk, mint hasznljunk vele a lnak. A krkarmban trtn munkval megkezddik az a tevkenysgi sorozat, melynek sorn lovunkat kontroll al vonjuk, s megalapozzuk a jv trningjnek sikert.
A krkarm rendeltetse nem a futszrazs vagy a kondcitrning, hanem ez egyike a kikpzs sorn ignybe vehet hasznos segdeszkzknek. Egyes trningprogramok kevsb preferljk a krkarm futszraz cl hasznlatt, helyette inkbb a krkarm engedelmessgre val oktatsban betlttt szerept hangslyozzk. A krkarm ugyanis nem arra val, hogy abban krbe-krbe hajtva lefrasszuk a lovat. Ez gy is egyre nehezebb, minl jobb kondciba kerl a kikpzs sorn a l. Ha valaki mgis ragaszkodik a futszrazshoz, ennek sincs akadlya, ksbb gyis minden lnak szksge lehet erre a tudsra is.
Nem fog elszaladni
A krkarm legfontosabb szerepe mgis inkbb az, hogy lehetv teszi szmunkra, hogy a lovat kontroll al vonjuk anlkl, hogy kzben egy 500 kg-os lslyba kapaszkodnnk futszron, ami knnyen htrnyunkra Ovlhat. A futszrnak ugyanis kt vge van, az egyiken a lovas tartja a lovat, a msikon a l a lovast. Mivel egy ilyen nagy llatot, ha bezrunk, megktnk, vagy brmilyen ms mdon (pl. futszrral) korltozunk, nagy valsznsggel megprbl majd ettl az rzstl megszabadulni, ami a lovasra nzve nem jr sok haszonnal. A krkarmban foly munka sorn biztostott szmunkra a l figyelme, ez az, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy egyltaln valamit tanthassunk neki. A krkarmban nem tud minket kiiktatni, gy elbb-utbb egy fokozott figyelmessggel jr pzt vesz fel. Ha a l hallgat rnk, egyszerbb vlik az idomts, s meg fog prblni rnk hangoldni, ha szreveszi, hogy ellenrzsnk alatt tartjuk. A krkarm ezenkvl segtsget fog nyjtani abban, hogy kialaktsuk vagy feleleventsk a lnak a tanulshoz val pozitv hozzllst. Ha meg tudjuk akadlyozni, hogy megkrdjelezzen minket, illetve pozcinkat, lovunk azt fogja tenni, amit mi akarunk. Ha a krkarmban lovagolunk, nem tud velnk elrohanni. Nem kell azzal trdnnk, hov fut, ezrt nem kell a szjnl fogva hznunk, s a tulajdonkppeni trningre fordthatjuk teljes figyelmnket.
Mindig mkdik
Az is igaz azonban, hogy a krkarmra lovunk letben nincs tl gyakran szksgnk. Csak az alapmunka s az els lovaglsi ksrleteink zajlanak itt. Addig hasznljuk a krkarmot, amg bizonyoss nem vlik, hogy a l figyelmet szentel neknk, s amg azt nem gondoljuk, hogy uraljuk t. Ez hrom-t napig fog tartani, attl fggen, mennyire intenzven trningeznk. Egy vadl, vagy emberekkel nem sok kontaktust meglt ngylb szmra a krkarmban foly munka klnsen fontos, mert ez – nem lehet elgg hangslyozni – a figyelem elnyersnek legbiztosabb mdja. A krkarmlecke minden lnl mkdik fajttl, tenyszvonaltl, nemtl, temperamentumtl, az emberhez szokottsg mrtktl vagy a megelz tapasztalatoktl fggetlenl. A krkarm ezenkvl hasznos segdeszkz j lovak rnk hangolshoz, mgpedig gy, hogy kezdettl fogva figyelmesek, nyitottak legyenek rnk, ahelyett, hogy veszekednnek velnk, vagy kiiktatnnak minket. Ha egy idsebb lnak rossz szoksai vannak, ltalban abbl addik, hogy megtanulta, lovast nem kell komolyan vennie, s ismtlden rvnyestette ezt a szndkt nemkvnatos viselkedssel.
Kalapcs s szg
A krkarm egy biztos hely a lovas szmra, hogy benne is bizalom alakuljon ki a l irnt, mikzben az lassan fel fordtja figyelmt. Ha a fldrl sikerlt elrni a lban egy alapvet hajlandsgot a szemlynkre val reaglsra, sokkal nagyobb lesz a valsznsge annak, hogy akkor is kvnatos formban mkdik egytt velnk, amikor nyeregbe szllunk. rdekes tma a lovak vadmnesen belli szocilis kapcsolatrendszere, illetve a rangsor krdse. Nos, vegyk hasznt ezen ismereteknek a krkarmon belli foglalkozsnl. E szerint fontos teht, hogy a trner (a l szemszgbl nzve) rangsorban felette lljon. ltalnossgban kijelenthet, hogy mikor kt lny, kt ember vagy kt llat, vagy egy ember s egy llat tallkozik, egyik kalapcs lesz, a msik a szg. A kalapcs fogja mindig a vgs dntseket hozni. Vagy mi kontrollljuk a lovat, vagy õ bennnket. Hogy melyiknk a kalapcs, nem titok, mert ahogy mi tudjuk, gy a l is, hogy kinek a szava dnt. Abban a pillanatban, ahogyan elvesztjk az irnyt szerepet, megrzi a l. Msrszrl viszont a gondolat, hogy mienk a l feletti kontroll, az emberben egy aprcska pillanattal elbb tudatosodik, mint a lovaknl. Teht a mindenkori trning alapja a l feletti szz szzalkos kontroll, vagyis mindig biztosnak kell lennnk benne, hogy mi vagyunk a „kalapcs”. A krkarmmunka a legbiztosabb mdja ezen kontroll megerstsnek.
A krkarm kialaktsa
Ha sajt krkarmot akarunk pteni, vlasszunk 15–18 m tmrt. A tapasztalat inkbb a 18 m tmrt rszesti elnyben. Ez elg kicsi ahhoz, hogy testhez ll legyen a fldrl vgzett munka, s elg nagy ahhoz, hogy ne tegye knyelmetlenn egy nagyobb l szmra sem a vgtt. Ha 18 m-nl nagyobb tmrt vlasztunk, fennll a veszlye annak, hogy elvesztjk az uralmat, mert a l egyik oldalrl a msikra tud szaladni, vagy megllhat. Ha a krkarm tl kicsi, szerencstlen esetben a l megprblhatja tesztelni a stabilitst. Klnsen egy vadon felntt, emberekkel mg keveset rintkezett l rezheti magt fenyegetve, s elfordulhat, hogy a palnkon keresztl, vagy felette prbl elmeneklni. Ezenkvl a kicsi krkarmban nehz a lovat mozgsba lendteni, mert olyan rzete tmadhat, hogy nincs hov mennie. 15 mteres tmr esetn 48 mteres, 18 mteres tmr esetn 57 mteres kerlettel rendelkeznk. A karm oldalnak tlthatatlan kialaktsa megfelel anyagokbl (az anyagnak nincs szerepe, fa, fm, tgla stb.), s fleg annak stabilitsa fontos kritrium. Ha a l egy zrt palnkot lt maga krl, nem lesz kedve kiugorni vagy kitrni a mgtte lev bizonytalansgba. A karm falai fgglegesek legyenek, ne ferdk, s 1 ,8 m magassgig masszvnak kell lennik. L legyen a talpn, amelyik megprbl ezen a magassgon is tjutni, kitrni. Az egybe fgg fal tovbbi elnye abban rejlik, hogy a lovas lbra gyakorolt nyoms, ha vletlenl a l s a fal kz szorulna, nagyobb terleten egyenletesebben oszlik el. Vkony rudak esetn ez nyomspontokra korltozdik, s sokkal veszlyesebb. A farudaknak, vkony csveknek tovbbi htrnyuk is van: a l patja, vagy akr lovagls kzben a lovas lba is beszorulhat kzjk.
A talaj
A krkarm talajt ajnlatos 10-15 cm mly, laza s puha anyagbl kialaktani. Ez lehet fld, homok s faforgcs keverke. A tl kttt, kemny vagy sros talaj krostja a l lbait. A tl mly homokban hamar elfrad a l, ezenkvl az inakat nagyon ignybe veszi, nhzdst, krosodst okozhat. Ezrt a patanyomra klnsen ne halmozzunk tl sok anyagot. Gyorsabb mozgsoknl, klnsen vgtban figyeljnk arra, hogy a l ne dljn tlsgosan a bels vllra, mert ezzel a bels lbait s annak zleteit tlterhelheti!
Felszerelsek a krkarmhoz
Nem kell felszerelsi trgyak znt a krkarmba hordani. Ha els alkalommal dolgozunk a lovunkkal, elg csak a jzan esznket magunkkal vinni, ezenkvl legfontosabb eszkznk a karunk vgn mindig „kznl van”. Egy knyelmes viselet hozzjrul, hogy a munka sorn j legyen a kzrzetnk. Egy ktelet, lasszt, ostort vihetnk mg magunkkal. A ktl puha legyen, erssge, vastagsga olyan legyen, ami knnyen kezelhet szmunkra (hossza kb. 10 m legyen). Legjobb, ha a l lbt nvdkkel s pataharangokkal vdjk. Ezek a biztonsgi vintzkedsek megakadlyozzk az inak, csontok, szalagok akr letre szl srlseit. A l dolgozzon szabadon, kantr, ktfk nlkl. |