Lovas jszat
A lovasjszat az si magyar, illetve zsiai lovasjsz npek harci hagyomnyait felelevent sport. Kialakulsa Kassai Lajos nevhez kthet, aki rgszeti satsokon tallt leletekbl rekonstrulta a I-XII. szzadi lovasnpek jait, majd a gyakorlatban is kiprblta azokat. Ezt kveten kidolgozta a lovas jszat teljes szablyrendszert, szervezeti felptst s bemutatkon, versenyeken azta is rendletlenl npszersti a sportgat. Kassai oktatott mr kanadai, amerikai, de mg indin lovasjszokat is.
A sportg kzpontja Kaposmr. Itt kerlt kidolgozsra racionlis alapokon a verseny szisztmja, edzselmlete, mdszertana. Termszetesen ezen a rendszeren kvl is sokan jszkodnak, de a lovasjszat mint sport, haznkbl, Kassai Lajostl indult vilghdt tjra. Ma mr szerte Eurpbl, Amerikbl rkeznek tantvnyok. Hatrainkon tl a klfldn l magyarok krben, illetve Nmetorszgban, Angliban s Amerikban is egyre npszerbb.
Lers: A lovasjszat lnyege, hogy egy 90 mter hossz egyenes plyn vgtatva clzott lvseket kell leadni elre, oldalra, majd htrafel a nyeregbl visszafordulva, a fltv vonalban, a plytl mintegy kilenc mterre elhelyezett cltblkra. Egy futam 18 msodpercig tarthat maximum (ennyi id alatt legalbb hrom lvst "illik" kivitelezni), a megsprolt msodpercek s az elrt tallatok pontot rnek; egy verseny kilenc futambl ll.
A vgtat lovon trtn egyenslyozson kvl fontos tnyez, hogy a versenyznek minl rvidebb id alatt tudnia kell egy nylvesszt elvenni, betlteni, s kilni. (Kassai Lajos msfl ve vilgrekordot lltott fel: vltott lovakkal, tizenkt ra alatt 323-szor lovagolta vgig a lovasjsz-plyt, alkalmanknt tlagosan kilenc nylvesszt juttatva clba. Csaknem hromezerszer fesztette meg jt, s sszesen tbb mint htezer pontot rt el.)
Az jszatot s a lovaglst kln is meg lehet tanulni, s ltalban kln szoks ezt elkezdeni. Ennek megfelelen a lovasjsz tborokban elszr mindenki jszatot tanul. A tanulk ilyenkor 30-40-50-60 mteres tvolsgokra lv clokra lvseket adnak le. Kezdetben alapllsbl, majd fordulsbl, guggolsbl stb. ll clok utn kvetkeznek a mozgk: futvad s lengcl, majd aki alkalmasnak rzi magt, lhet korongra is.
A lovasjszat ltal megkvetelt lvsmd alapjaiban klnbzik a gyalogos lvszettl. A gyalogos lvsz fix ponthoz hz s clozva l. Erre lovon nincs md, mert egyrszt ha tbb lvst akar leadni egymsutn, akkor nem vesztegetheti az idt clzsra, msfell a vgtat (gyakorlatilag minden irnyban mozg) l htn nincs is lehetsge a clzsra.
A l htn alkalmazhat lvsmdot dinamikus jsz stlusnak is szoktk nevezni. Jellemzje, hogy nincs fix pontra hzs, a lvsz ltalban vllgdrbe hz. gy eltnik minden, ami a clzst elsegten s pusztn az sztneire tmaszkodhat. Ezt jl begyakorolni hossz id s eleinte egyltaln nem jr sok sikerlmnnyel, ellenben annl tbb eltrt vesszvel. Ma a legtbb lovasjsz az n. mediterrn fogssal l, s vllgdrbe hz.
A lovasjszatnl alkalmazott lovagls nagyban klnbzik legtbb lovasiskolban alkalmazott angol lovaglsi mdtl. A legfontosabb, hogy az angol nyereg s lovaglsi md lnyegben a lversenyzshez (djugrats, djlovagls, stb.) alakult ki. Lnyeges klnbsgek vannak mr magban a nyeregben is, ebbl addan a lovas tartsa is eleve ms. A sztyeppei lovas ugyanakkor sosem hasznl "kiknnyts"-nek nevezett mozgsokat, clja a lval val tkletes egyttmozgs. A lovasjsz harcmodor - mint ltalban minden lovon vgzett cselekvs - olyan tudst kpvisel, mely lehetv teszi a lovas keznek szabad hasznlatt, mikzben a lnak elegend a testslybl trtn irnyts. A gyakorls teht elssorban szrn, majd ksbb az ltalunk ksztett (nagykps, egy helyre ltet) lovasjsz nyeregben trtnik. Mivel jjal lni lrl egyensly nlkl kptelensg, ezrt a tanuls sorn az elsdleges cl ennek kifejlesztse.
Az sk mdszerei: Sokan vitatkoznak arrl manapsg, hogyan jszhattak seink, mi volt a helyes technika, milyen nyerget, jat s vesszket hasznltak.
Ahny kultra, annyi lovagl stlus ltezik a vilgon. A lovasjsz nomd npek a harcok sorn egyetlen szempontnak voltak alrendelve: a lehet leggyorsabban s leghatkonyabban legyzni a clokat. Nem volt id tegezbl tlteni, egyenslybl kellett lnik. Az j mretrl s erejrl a rgszeti satsok kell bizonyossgot szolgltatnak.
Az sszes nagyllattart np magas kps velt talp fanyerget hasznlt az elmlt 4000 vben s ma is. Eltrsek csak az lfellet kikpzsben vannak. A nyergek ltalban knny puhafbl, csapolssal, s/vagy fztt "farbrrel" kszlnek. Az azonossgok alapjt a lrl vgzett munka, vagy harc adja, melynek lnyege a hirtelen gyorsulsok kilst lehetv tev kpamretezs. Tovbbi kzs tulajdonsguk hogy a lovas "knytelen" tadni testt a l mozgsnak csptl lefel, teht a biztonsgos ls gyakorlata nagyon hamar elsajtthat s a gerincoszlopra kifejtett tmozgat jtkony gygyhats mr az els alkalommal rezhet.
|