A ltenyszts kezdetei (az skortl az kori grgkig)
Egyetlen llatnak a hziastsa sem volt akkora hatsa az emberi trtnelemre, mint a l krlbell 6000 vvel ezeltt. Br kezdetben valsznleg csak a hsrt s tejrt tartottk s tenysztettk, ksbb megltk, illetve kocsi el fogtk. A legkorbbi, az i.e. 4. vezredbl szrmaz hziastott l leletek (Dereivka) mellett mr zablt is talltak, vagyis mr hasznltk szlltsra is (az nem eldnttt, hogy kocsit hzott-e, vagy meglovagoltk). Az ember szmra ezzel nagy tvolsgok vltak thidalhatv, tkpes hadseregek jhettek ltre, a birodalmak nagysga is megnhetett. Br tbb ponton is elindulhatott a hziasts, a legnagyobb jelentsgre a kelet-eurpai s kzp-zsiai trsgben tett szert, ahol vgelthatatlan sksgokon ltfontossg volt a l hasznlata.
A civilizci teremt llat hamar eljutott a Kzel-Keletre is, az els brzolsa s emltse is innen szrmazik. Egy Susbl (Dnyugat-Irn) szrmaz, kb. 5 ezer ves csontkarcolaton egy ember lthat lhton. 5000 ves lehet az a mezopotmiai, Ur vrosbl szrmaz domborm is, amely szintn egy lovast brzol. A mezopotmiai l-kprsjel (ideogram) felteheten i.e. 4. vezredben alakult ki, s mr az i.e. 3. vezredben feltnik a babilniai liturgikban. Egyiptomot felteheten ugyanebben az vezredben rhette el a hziastott l, de ott csak ksbb kapott fontos szerepet.
Rgi vita, hogy htasknt, vagy kocsihzknt alkalmaztk-e elszr a lovakat? A viszonylag kis termet, seikre emlkeztet lovak marmagassga nem volt nagyobb 147 centimternl, ezrt sokak szerint nem is voltak alkalmasak lovaglsra. Azonban az akkor lt emberek tlagmagassga is jval alacsonyabb volt, s ma is vannak Kzp-zsiban olyan alacsony lovak, amelyeket meglovagolnak a helyiek. Az biztos, hogy a nagy kori llamokban elssorban kocsit hzattak a lovakkal. Az akkori hadseregek tankjnak szmtott a ktkerek harckocsi, amely el a technika fejldsvel mr ngy lovat is befogtak. A gazdasgi alkalmazs a lovaknak jval kisebb jelentsg volt ezen a terleten, ennek oka lehetett az is, hogy ritka, ezrt nagyon megbecslt hzillat volt. El-zsiban elssorban a hegyvidki peremterletekrl biztostottk a l utnptlst, amelyek azonban nem brtk a szraz alfldi klmt, hamar leromlottak. Az ott lknek mindent meg kellett tennik ahhoz, hogy olyan lovakat tenysszenek ki, amelyek kpesek meglni az j krnyezetben. Valsznleg ezzel indult tjra a lovak tervszer tenysztse.
Az i.e. 2. vezredben mr kialakultak a tenysztsi alapelvek. A hettita fvros kzelben lv Boghazky-ben s mezopotmiai Asszurban tallt szvegekben mr valsgos tmutatsokat tallunk, amelyek beszmolnak a versenylovak tartsrl, takarmnyozsrl, edzs mdjrl is. A bronzkori birodalmak, mint a hettitk hatalmas, tbb ezer harckocsibl ll hadseregeket tartottak fenn. Egyiptomban sokig nem honosodott meg az j haditechnika, csak miutn a nomd, felteheten smi eredet hkszoszok harckocsiakkal lerohantk, s 200 vig uralmuk alatt tartottk a birodalmat, kezdtk alkalmazni a harckocsikat. A harckocsihz lovak Trjn keresztl eljutottak Eurpba is, felteheten az i.e. XVI. szzadra mr elterjedt Grgorszgban is.
A hettitkhoz, majd az asszrokhoz kthet a nehezebb lovak kitenysztse is. Az i.e. XIV. szzadban megjelent tmeges lovak nem csak nehz kocsikat hztak, hanem ekvel szntottak is.
A l a vaskorban mg fontosabb szerepet kapott. A hatalmas md-perzsa hadseregben lltlag 100 ezer l szolglt. A tenyszts magasabb fok specializcihoz vezetett. Erre az idszakra tehet a lovaspl kialakulsa is. A kor leghresebb mnese Bizutum vrosban volt. A feljegyzsek szerint mr Xerxes idejben rendeztek futtatsokat, hogy a leggyorsabbakat vlasszk ki tovbbtenysztsre. A l nlklzhetetlenn a hrkzlsben is. A gyors informciramls nlkl nem lettek volna ltrehozhatk a hatalmas kori birodalmak. A vilgon elsknt a perzsk ptettek ki kommunikcis rendszert. Ez egymstl egynapi lovaglsra lv rhelyekbl llt.
A hadszatban egyre inkbb rvnyeslni kezdett a htaslknt val alkalmazs. A kelet-eurpai s kzp-zsiai sztyeppken mr a kezdetektl fontos szerepet kapott a lovagls. A legnagyobb sikert elr pusztai np, a szktk hres, pontosabb hrhedt lovasok voltak. A Pazyryikban tallt mumifikldott ltetemek tanulsga szerint a lovaik srga sznek voltak, fehr foltjuk egyltaln nem volt. Nagysguk alapjn 4 csoportra voltak oszthatk: 132 cm, 136 cm, 140 cm s 146 cm tlagos marmagassg szerint. Azonban egy fajthoz tartozott az sszes tallt szkta l. Az i.e. IV. szzadbl szrmaz csertomliki ezst vzn tallt brk alapjn a kis termet lovak testalkata az arab lovakra emlkeztetett.
A szktk – a trkokon keresztl s kzvetlenl egyarnt – szoros kapcsolatban lltak a grgsggel. Ez a hats a grg mitolgia sok, felteheten szkta eredet trtnetben tetten rhet. De elg csak a kentaurokra gondolnunk, a flig ember, flig l teremtmnyekre.
Azonban a htaslovak nagyobb fok harcszati alkalmazsnak szksgessgt csak a perzsa hbork utn ismertk fel. II. Flp s Nagy Sndor makednjai – a falanx mellett, azt kiegsztve - mr hbort nyer tnyezv tettk a htaslovat. A makedn hadseregben szolgl kb. 5000 l kzl a leghresebb Bukephalosz volt, Nagy Sndor lova.
A grgk, mint minden mst, a ltartst is magas sznvonalon, megfelel filozfiai httrrel ztk. A hippolgia megalaptjnak, az els lovas kziknyv szerzjt, Xenophnt tartjk. Szkratesz tantvnya, a ksbb trtnetrv vlt Xenophn a grg hadsereg ezredese volt, kedvenc Omegjnak htn 5000 km-t lovagolt a perzsa hbor sorn. Knyvben a lovagls mvszetrl s a lovasvezr ktelessgrl r, lefekteti a lovagls mvszetnek ma is rvnyben lv alapeszmit. A grgk felismertk a l jelentsgt a sportban s a kultrban, az olimpiai jtkok f attrakcija a l- s a kocsiversenyek voltak.
A rmai korban mg tovbb tkletesedett a lovak tenysztse. Ekkor mr tbb fajta is megjelent, kztk az a nehz katonal, amely az egyre nehezebb vl pnclos katonkat is elbrta, s a ksbbi hidegvr lovak sv vlt.
A kvetkez forradalmi vltozst a kengyel prthusok ltali felfedezse hozta, amelynek egyesek szerint egyik kvetkezmnye lett a feudalizmus kialakulsa. |