Az albb ismertetett mdszer nem jkelet, mondhatni kifejezetten rgi, hisz tbb mint 130 vvel ezeltt mr alkalmaztk. Ennek ellenre nem idejtmlt st, nagyon is idszer, mgsem ismerik s ezrt nem is igazn alkalmazzk szles krkben.
Napjainkban a legtbb lovasoktat nem tulajdont kell jelentsget lovasai testtartsnak, kezk fggetlensgnek, illetve a lbak helyzetnek, pp ezrt nem is trekszik az innen ered hibkat korriglni. Pedig ezek kpezik a lovagls alapjt, s mint ilyen, nagyon fontos tnyezt jelentenek a balesetek megelzsnek szempontjbl is.
A kezdetek
A "j", azaz fggetlen kz mindenek eltt a helyes lstl fgg s nem fordtva. Ezrt tartom fontosnak a kezd lovast mindaddig szrak nlkl lovagoltatni, amg mindhrom jrmdban nem l biztosan, akr kengyellel, akr anlkl.
Flsleges a lovast rgtn a kezdetektl llandan figyelmeztetni a helyes lb- s kztartsra; amg nincs meg az lsbiztonsg, gysem tudja flvenni a helyes tartst, ksbb ez szinte magtl fog kialakulni. Ellenben halad lovasoknl nagyon fontosak az idrl-idre visszatr futszras lsjavt gyakorlatok.
Tveszme, hogy a kezd lovast szinte csak gets jrmdban tantjk. Ez az a jrmd, amelyet a legnehezebb elsajttani, pp ezrt a j ls kialaktsnak szempontjbl clszerbb, ha a kezd eleinte csak lpsben s lass vgtban lovagol. Ehhez termszetesen szksg van egy olyan lra, amely kpes futszron lassan s egyenletesen, vgig tkletes egyenslyban vgtzni.
Lovagoljon a kezd lovas szrak nlkl s kengyellel, melyet csatoljunk olyan hosszra, ami a lovasnak knyelmes; inkbb legyen egy kicsit rvid, mint hossz. Ksbb, ahogy megszilrdul az lse, hozz lehet szoktatni fokozatosan a hosszabb kengyelekhez, amelynek segtsgvel nagyobb befolysa lesz a lra.
Mindig gyeljnk azonban arra, hogy a lba nehogy a kengyelbe szoruljon, ne is cssszon bele tlsgosan; lehetleg fixen maradjon az ells talpkzpen.
Lps kzben gyakoroltassunk lovastorna-elemeket, amelyek bemelegtsnek is kivlan alkalmasak. Legelszr is dljn a lovas elre, s lelje t a l nyakt. Majd dljn htra, fekdjn le a l farra, a fejt is tegye le - gy knytelen ellaztani s homortani a htt, amivel megelzhet a ksbbi grbe ls. Ez utn - immr kiegyenesedve - fordtsa el felstestt jobbra s balra, a medence elmozdtsa nlkl, valamint nyjtott kzzel vgezzen karkrzseket. Hajoljon ki oldalra, s rintse meg jobb kezvel bal csizmja orrt, majd ugyanezt a msik irnyba ismtelje meg. Ha nyereg nlkl lovagol a kezd lovas, gyakorolhatja a "malom" s a "zszl" nev gyakorlatokat is. Legclszerbb ilyenkor voltizshevedert alkalmazni. Malom sorn emelje t egyik lbt a l nyaka fltt, hogy oldalt ljn. Majd a msik lbt a l fara fltt, gy httal l. Folytassa ezt, mg teljesen krbe nem fordul, majd ismtelje meg ellenkez irnyba. Zszlhoz trdeljen fel a l htra, egyik lbval tmaszkodjon meg oly mdon, hogy lbfejt megtmasztja a l gerincn, majd msik lbt nyjtsa htra, ellenttes karjt pedig elre, s tartsa meg nhny lpsen keresztl. Gyakoroltassuk ezeket a mozdulatokat minl tbbszr, minden lecke alkalmval.
Mind vgtban, mind ksbb, getsben engedjk kapaszkodni a lovast, ha szksgt rzi. De soha ne kapaszkodjon mindkt kezvel az els nyeregkpba, avagy nyakszjba. Ezzel csak azt rnnk el, hogy htt meggrbtve elre dl. Kapaszkodjon egyik kezvel az els, msik kezvel a hts nyeregkpba, mgpedig gy, hogy mindig a bels kz legyen htul. Ily mdon a vlla befele, a kr kzepe fel fordul, lse pedig egyenes lesz.
Figyelmeztessk arra is, hogy mindig dljn kiss htra, akr vgtban, akr tangetsben lovagol - gy kevsb doblja a mozgs, valamint lehetsg szerint minl mlyebbre eressze le a lbszrt, amennyire az a bizonyos knyelmes hosszsgra csatolt kengyelszj engedi.
Amint a lovas kell nbizalommal rendelkezik s a lass vgtt megtanulta biztosan kilni, elkezdhetjk getsben is futszrazni. Tangetssel kezdjnk, lovagoljon a lovas kengyellel, ktkzzel kapaszkodva az elbb ismertetett mdon. Elg, ha arra gyelnk, hogy trdt ne hzza fel, s lehetsg szerint felstestt htra dntve igyekezzen minl jobban kilni a l htnak lengst.
Ha ez mr jl megy neki, gyakoroltassuk az n. "ktpontos" lst, vagyis lovagoljon kiknnytve, belellva a kengyelekbe. Itt az elvrs az, hogy folyamatosan kiknnytve tudjon maradni, ne huppanjon vissza. Figyelmeztessk, hogy lbt hzza htrbb, mint ltalban, jval maga al, mskpp nem tud megtmaszkodni a lbszraival. Ha mr mind a tangetst, mind a ktpontos lst elsajttotta, elkezdhetjk a knnygets tantst. Fogja a nyerget mg mindig kt kzzel, mg teljesen biztosan nem get, illetve nem vlt simn, zkkenmentesen, az egyensly elvesztse nlkl a tangets, a knny- illetve a ktpontos gets kztt.
Fontosnak tartom a kezdnek mihamarabb megtantani a lbvltst, mgpedig nemcsak magt a mozdulatot, hanem elmagyarzni azt, hogy mit jelent, s mirt kell helyes lbra getni. Ennek az ideje akkor jtt el, amikor a lovas mr megrezte s meg is tanulta a knnygetst, vletlenl sem vti el az temet.
Amikor idig jutunk kezd lovasunkkal, elkezdhetjk gyakorolni vele az getsben s vgtban val lovaglst kapaszkods nlkl, illetve a kengyel nlkli lovaglst. Tegye kezeit elszt a combjra, majd cspre, vgl tarkra, gyakorolja ezt knnygetsben vagy lass vgtban. Vegyk el tle a kengyeleket, s tegye azokat keresztbe a l marjn, a nyereg eltt, vagy vegyk le ket a nyeregrl kengyelszjastul. Igyekezzen ilyenkor lejjebb nyjtani lbszrait, mint amikor kengyellel lovagol, s prbljuk megtantani az als lbszraival kapaszkodni - mintha a lbaival t akarn lelni a l hast.
Kengyel nlkl lovagoltassuk tangetsben, vagy lass vgtban s engedjk kapaszkodni; eleinte ne kvnjuk tle, hogy knnygessen ily mdon. Amint megfelel biztonsggal lovagol kengyelek nlkl, megprblhatjuk elhagyni a kapaszkodst.
Fontos, hogy semmit ne erltessnk a kezd lovasra, amg bizonytalan; ne frasszuk ki, hagyjuk pihenni, amikor neki tetszik; s trekedjnk a vltozatossgra: ne ismteltessk unsig ugyanazokat a gyakorlatokat!
A labdzs
Amint kezd lovasunk mr nmileg otthonosan, biztonsgban rzi magt a l htn, elkezdhetjk gyakorolni a labdzst. Tehetjk ezt mg az eltt, hogy elkezdtk volna a kengyelek nlkli lovagls gyakorlst, ugyanis eleinte a labdzst is kengyelben vgezzk. Elg, ha arra gyelnk, hogy a lovas a nyereg kzepn ljn, s lba ne szoruljon bele a kengyelbe, minden ms esetleges hibval rrnk ksbb foglalkozni.
E clra a legmegfelelbb egy nem tl knny, de nem is nehz gumilabda, amely legyen olyan nagy, hogy egy kzzel tarthassa, de csak kt kzzel foghassa meg, ha fldobta.
Kezdjk a gyakorlatot lpsben, a lovas dobja fl a labdt, s fogja meg, eleinte nem kell fl mternl magasabbra dobnia. Ksbb folytathatjuk getsben, s lass vgtban, s a lovas dobhatja magasabbra a labdt.
Mivel a labda a legritkbb esetben esik vissza oda, ahonnan a lovas fldobta, hanem egyszer elre, mskor htra vagy oldalra, a lovasnak mindenfel utna kell hajolnia, hogy megfoghassa. Ilymdon lovasunk lse hajlkony lesz, s lbainak helyzete is korrektt vlik, anlkl, hogy erre figyelmeztetni kellene. Amikor ugyanis htrafel kell hajolnia a labdrt, combjt nkntelenl lejjebb ereszti, gy ellenslyozva, hogy htul leessen.
Figyeljnk azonban arra, hogy ha a lovas elveszten a kengyelt, vagy egyenslyt, illetve elfrad, a lovat azonnal lltsuk meg.
Ha kell biztonsggal labdzik kengyelben lovagolva, megprblhatjuk ugyanezt kengyelek nlkl.
Eleinte, ha elejti a labdt, kzbl kell neki visszaadni, mgpedig lpsben, ksbb dobhatjuk neki a kr kzeprl. Eleinte dobjuk neki a labdt magasabb vben, ksbb egyenesen, gyorsabban, nagyobb ervel.
Amikor mr mindezek jl mennek a kezd lovasnak, egy segd, vagy msik tantvny bellhat a krbe, s onnan a lovassal folyamatosan egymsnak dobljk a labdt, akr kt labdt, keresztben.
Ekkor a lovas mg mindig nem kapott kantrszrat a kezbe. Megtrtnhet, hogy ksbb, amikor mr szrakkal lovagol, ppen a labdzs miatt nem tudja majd nyugodtan, mozdulatlanul tartani kezeit. Ezen hibnak elejt vehetjk, ha nha arra krjk, hogy tartsa a labdt a nyeregkpa fltt, olyan mozdulatlanul, amennyire csak brja.
Fl- s leugrs
Legjobb rgtn az els leckk sorn gyakoroltatni a lovassal, hogy leugorjon a nyeregbl. Ksbb tbb btorsga lesz flugrani, ha tudja, hogy szerencssen ler akkor is, ha a flugrs esetleg nem sikerlne.
Csinlja eleinte a le-, majd ksbb a flugrsokat is mindkt oldalra, ez nagy hasznra lesz majd ksbb, ess kzben is tud majd magn segteni.
Elszr mindkt lbt vegye ki a lovas a kengyelbl, emelje t jobb lbt a l nyakn, majd gy ugorjon le elre. Ugyanezt gyakorolja jobb oldalra is. Figyeljnk r, hogy a lbt minl gyorsabban, magasan s behajltva emelje t a l nyaka fltt gy, hogy az testhez minl kzelebb legyen. Ezt a mozdulatot ismteltessk meg a lovassal sokszor, hogy biztonsggal csinlja, s lba ne akadjon meg akkor sem, ha a l flemeln a fejt.
Ezek utn megtanulhatja olymdon, hogy lbt a l fara fltt lendti t, s htrafel ugrik le.
Amikor a leugrst kellkppen begyakorolta a l ll helyzetben, jobbra s balra, elre s htrafel is, elkezdhetjk gyakoroltatni vele lpsben, getsben s lass vgtban.
A flugrs gyakorlst rdemes voltizshevederrel kezdeni, hogy a lovas megkapaszkodhasson a heveder flben. A l lass vgtban haladjon, a lovas fusson mellette azonos temben. Mihelyt a taktust eltallta, pros lbbal ugorjon a fldre a l ells lbainl, s felstestt kiss elredntve jobb lbt lendtse fel a lra.
Ha a kezd lovasnak nincs elg btorsga ehhez a gyakorlathoz, tantsuk flugrani a l ll helyzetben. lljon a nyereghely vonalban, arccal a l fel fordulva, hajltott trdekkel vegyen lendletet s hasaljon fl a l htra. Ebbl a helyzetbl a l gerincn megtmaszkodva nyomja ki magt s emelje t jobb lbt a l htn.
Ha mr jl megy lovasunknak a fl- s leugrs szrn, illetve voltizshevederrel, gyakoroljuk nyereggel is.
Akadly ugratsa
Mg a labdzs tantsa eltt, illetve azzal prhuzamosan beiktathatjuk kisebb akadlyok ugratst. Helyezznk el a futszras kr szlre egy rudat elszr a fldre gy, hogy az a kr sugart fedje. Haladjon rajta keresztl a l minden krben, minden jrmdban. gy a lovas hozzszokhat, hogy a l hosszabbakat vagy rvidebbeket, esetleg magasabbakat lp, amikor a rdhoz r. Ez utn megemelhetjk a rudat krlbell 20-30 cm-es magassgba, de legfeljebb csak annyira, hogy a l ne ugorjon nagyot fltte, egy kicsit megemelt getlpssel vagy vgtaugrssal tjuthasson rajta.
A lovas ljn nyugodtan s mozdulatlanul a rd fltt is, nem kell kiemelkednie, elg, ha kiss elrednti felstestt, majd amint a l trt a rdon, jra felveszi a helyes tartst, felstestt visszaviszi fgglegesre.
Kssk ssze ezt a gyakorlatot a labdzssal, mgpedig krjk a lovastl, hogy dobja fl a labdt a rd eltt, s csak akkor kapja el, amikor trt rajta. Dobhatja egyre magasabbra, s ahogy megjn a btorsga, gyakorolhatjuk gets utn lass vgtban is a rdon val tugratst.
gyeljnk r, hogy a l sebessge lehetleg lland maradjon, ne gyorstson s getsbe se essen vissza.
Amikor a lovas mr nem zavartatja magt az ugrstl s jszervel tudomst sem vesz rla, lse biztonsgt megtartja, megprblhatjuk kengyel nlkl, majd fokozatosan megemelt rd fltt gyakoroltatni.
Ha mindezen gyakorlatokon sikeresen s nagy biztonsggal tljutott kezd lovasunk, alighanem elmondhatjuk, hogy lse mr kellen szilrd s biztos ahhoz, hogy szrakat vegyen a kezbe. gyeljnk arra, hogy puha kzzel, mozdulatlanul tartva fogja a szrakat. Gyakoroltassuk vele tovbbra is az alacsony akadlyok ugratst, akr futszron, akr anlkl.
Hasznos, ha megtantjuk neki, hogy az ugrs fltt kezt elrenyjtva engedje lazra a szrakat, akr dobja elre a l nyakra, ez a mozdulat hasznra vlik; gy ksbb nem rnt bele a l szjba akkor sem, ha elmarad a l mgtt az ugrs pillanatban.
Ha lba az ugrs fltt htracsszna, rgztsk a kengyelszjat a hevederhez, egszen lent, a kengyel fltt, gy ugrassuk egy darabig. Ez segt korriglni a lbtartst, m ne hasznljuk huzamosabb idn keresztl, nehogy hozzszokjon.