Az els l.
HYROCOTHERIUM (EOHIPPUS)
Az Eocn Korszakban, krlbell 55 milli vvel ezeltt, hatalmas ciprusok s ms risi fk nyirkos s forr dzsungelben lt a HYROCOTHERIUM (EOHIPPUS), mells lbain 4, a htsn 3 lbujja volt. Tudsoktl kapta a nevt ez a kutynl nem nagyobb, 40-50 cm magas, flnk llat a ma l l eldje. Levelekkel, hajtsokkal tpllkozott, mikzben barangolt a mocsaras, lpos vidken. Csekly slya s lbujjai segtettk hogy, ne sppedjen el az ingovnyban. A korai lovak nagy rsze Eurpa s szak-Amerika kztt vndorolt.
MESOHIPPUS Oligocn korszak-34 milli vvel ezeltt
A hmrsklet s az ghajlat megvltozott, tbb lett a tlevel fa, mint lombhullat. Gyrlt az erd a mocsr visszaszorult - utat engedve a puha fldnek, a f pedig egyre jobban elterjedt. A nagyobb mret Mesohippusnak nem volt akkora szksge a lbujjaira, mint eldjnek 3 lbujja lett a mells lbain is. Ez hasznos volt szmra, amikor meneklnie kellett az t ldz ellensg ell, hiszen egyre ritksabb lett az t rejt sr nvnyzet. A ksbbi tmaszt lbujjak kisebbek lettek, mg a kzps ujjak ersdtek. Ujjai kis patkban vgzdtek, de mg mindig mancs volt kzttk. Fogai a tpllk vltozsval tovbbfejldtek. A fellelt leletek 37-32 milli vvel ezeltti idrl tanskodik.
MERYCHIPPUS Ks Miocn korszak-17 milli vvel ezeltt
Egy teljesen j lfajta tnt fel ebben az idben szak-Amerikban. A kb. 90 cm magas Merychippus alkalmazkodott az ottani sksgok kemny fveihez. Bonyolult rlfogakkal rendelkezett, hogy a durva, kemny fvet is meg tudja rgni. Ezek a fogak mr egszen hasonlak voltak a ma l lovak fogaihoz. Az oldals lbujjai tovbb kisebbedtek, s mr nem rintkeztek a flddel. A f lbujj megvastagodott, hogy mg gyorsabban tudjon mozogni a szraz, kemny talajon. Nem voltak mr mancsai, slyt a kzps lbujjon lv egyetlen megnvekedett pata hordozta. A nagyobb sksgi lovak, 17-11 milli vvel ezeltt mindinkbb csordkban ltek. Ez volt a ma l legel l vlhet eldje.
PLIOHIPPUS Ks Miocn korszak-12 milli vvel ezeltt
Maradvnyait sok ks Miocn lelhelyen is megtalltk: Colorado-ban, az Amerikai Nagy Sksgon (Nebraska, Dakota), Kanadban. Ebben az idszakban a lovak egy rsze tvndorolt zsiba, ahol gyorsan elszaporodott s sztszledt Eurpba is. Ekkortjt elnyerte vgs formjt a l szak-Amerikban. A Pliohippus volt az els monodaktilus, vagyis (egylbujj llat) az evolcis trtnelemben. Patja a kzps ujjnak tovbbfejldsbl alakult ki, mivel mg inkbb szksge volt a gyorsasgra, hogy egyetlen fegyvervel a gyors meneklssel lehagyja ellenfeleit. Az fogsora s vgtagjai majdnem azonosak a ma l lval. Ezen egyedek 12-6 milli vvel ezeltt sztszrdtak s szaporodtak Dl-Amerikban, zsiban, Eurpban s Afrikban egyarnt. Az utbbi 2 milli vben - a Pleisztocn korban s a jelenben - a l egy nagy s pomps teremtmny, amelyet ma is nagyra becslnk. Amerikbl kb.8000 ve eltnt s nem is trt oda vissza az 1400-as vekig, amikor is a spanyolok lovakat hoztak Nyugat-Hemisphere-be.
Folytatjuk...
KORAI CIVILIZCI, IE. 30000
Krlbell flmilli vig (a stt, trtnelem eltti idkben) az ember csak vadszknt kerlt kapcsolatba a lval - ekkor mindssze telknt szolglt. Hziastsa csak a viszonylag kzeli mltban (ie.3000-4000 kztt) kezddtt meg a Fekete-tengertl szakra elterl sztyeppken, ahol ekkor jelents ltszmban vadlovak ltek. Ugyanebben az idben, Mezopotmiban az krket mr jromba fogtk, st a szamarakat is befogtk mr a 3. vezredben. A kocsizs hagyomnya is elterjedt mr ezen a terleten, amikor lovakat hoztak ide nagyobb szmban a korai 2000-es vekben.
AZ LDZTT L
A Kkorszak barlangrajzainak segtsgvel pillanthatunk be elszr a l s az ember kapcsolatba. A Franciaorszgbeli Lascaux s Pech-Merle, a spanyol Altamira-barlang festmnyein gyakran zskmnyknt brzoltk a lovakat. De mg ezek a trtnelem elttrl, rnk maradt rajzok is arrl rulkodnak, hogy az ember igazn fensges llatnak tartotta a lovat. Az alkot arra trekedett, hogy a barlang sziklafalainak maradand vsznn visszatkrzdjk a l szpsge.
A VOGELHERD L. Szerencst hoz mgikus szobor a vadszatban.
Egy mamut agyarnak csontjbl faragta ki az strtneti mvsz ezt a lovat mintegy 30.000 vvel ezeltt. A szobor 2 s 1 hvelyk hossz s a 'Vogelherd l' nevet kapta a nmetorszgi barlang utn, ahol megtalltk. A rgszek gy vlik, hogy a kifaragott llathasonmsokat a vadszok magukkal vittk, hogy szerencst hozzanak szmukra. A szobor simra kopott, mivel cro-magnon-i tulajdonosa magnl hordta, azt remlve, hogy gy sikerl legyznie nhny valdi lovat a csald tpllsra. Az strtneti lovas mvszet barlangfesti a lval szembeni tiszteletet is brzoltk. A sok rajz is bizonytja, hogy a l mennyire fontos volt a vadszok szmra. Klnsen figyelemremlt kt francia helyszn: Lascaux, amelynek festmnyei 17-18.000 vvel ezelttre tehetk. Az 1994-ben felfedezett Ardche-szurdokban tallt mvek pedig akr 20.000 vesek is lehetnek. A cro-magnon-i mvsz gyessge bmulatos, fleg, ha azt is figyelembe vesszk, milyen kevs anyag llt a rendelkezsre. Valsznleg egy cserje kisebb gnak vgt megrgva ksztette el az ecsetet. Termszetes anyagokat hasznlt festkknt-agyagot, faszenet, svnyokat, amelyeket llati zsrral kevert ssze. Eurpaszerte talltak ilyen festmnyeket klnbz barlangok falain. A sznek az eltelt 10-20.000 vagy mg tbb v ellenre is ragyogak maradtak.
A PRZEWALSKI L. A barlangrajzok lovai.
Sok, barlangfestmnyen brzolt l hasonlt nagy, ers fejvel, egyenes srnyvel a mai kicsi, szvs Przewalski lra. gy tartjk, hogy a Przewalski lovak egyenes- vagy oldalgi sei sok mai lfajtnak. A legrgebb ta ltez l az Equus Przewalski. A sors irnija, hogy csak 1879-ben fedeztk fel. Nikolai Mikailovich Przewalski pillantotta meg, amikor Monglia tvoli vlgyein utazott keresztl. Ez a l jellegzetesen 130-140 cm magas, srgs szne, vilgos orra, felll srnye van, a htn egy stt sv lthat, a lbai is stt sznek. Hazjban, Mongliban tamariszkusszal, gyenge fvel, a rebarbara fehr gykervel tpllkozik. Egyszer mr kihals fenyegette, ezrt az egykori Szovjetuni menedket ltestett szmra az 1970-es vekben, hogy biztostsa fennmaradst s szabadsgt. A 90-es vek sorn nhny Przewalski l visszatrt a mongliai termszetvdelmi terletekre. Br tbb helyen a vilgon, llatkertekben fogsgban tartjk, sohasem lett tnylegesen megszeldtve, s ha fenyegetve rzi magt, harap s rg. Mongliban Taki-nak, Tachi-nak, Tag-nak is nevezik, ami szabad fordtsban lelket jelent. |