Elkszts a zablra
Most elrkeznk a l orrhoz. Kezdjk el a homlokt drzslni a szemek kztt, s dolgozzunk lefel lassan az orr fel gy, hogy vgl a l egsz fejt megrinthessk.
gy ksztjk el a lovat a zablra, hogy a keznket hasznljuk. Oldalt a szjzugba bedugjuk egy ujjunkat, s megrintjk a nyelvt. Felesleges, hogy az llcsontra vagy a nyelvre nyomst fejtsnk ki, hogy rvegyk, nyissa ki a szjt. Ha a mutatujjunk a nyelvn lesz, meg fogja prblni kikpni, s gy magtl ki fogja nyitni a szjt. Masszrozhatjuk az ajkakat is kvlrl s bellrl – ennl a gyakorlatnl az egyik ujjunkat dugjuk finoman a szjba az nyhez a metszfogaknl. Ez hasznos, mert ezt a rszt meg fogjuk rinteni, amikor a zablt behelyezzk a l szjba.
Tegyk a jobb karunkat a l fejre, a kt fle kz – ekzben a keznk a l homlokra kerl. A knyknk a tarkn marad, mikzben a l homlokt drzsljk a kt szeme kztt. Amikor a kantrt feltesszk, akkor is kb. ilyen pozciban lesz a keznk. gy sokkal egyszerbb lesz az els kantrozs, ha a kzmozdulatot mr megszokta a l.
Ha a l hajlamos arra, hogy felemelje a fejt, vagy a l magas, akkor megtanthatjuk, hogy egy bizonyos jelre odatartsa a fejt. Tegyk a keznket a tarkra a flek mg, s fejtsnk ki enyhe nyomst lefel. Ha a l emeli a fejt, akkor erstsnk egy kicsit a nyomson. Abban a pillanatban, amikor egy kis mozdulatot tesz lefel, azonnal hagyjuk abba a nyomst, s a keznket tartsuk ugyanabban a pozciban, pr millimterrel a tark felett. Ismteljk a gyakorlatot addig, mg a l meg nem tanulja, hogy lehajtsa a fejt, ha a tarkjra tesszk a keznket. Hogy ezt megtantsuk a lnak, szksg van tizent-harminc percre.
Ha a l mr megbzhatan vlaszol erre a jelre, akkor tovbblphetnk. Tegyk a karunkat gy a tarkjra, mintha a kantrt szeretnnk felhelyezni. Csinljunk gy a bal keznkkel, mintha a zablt tartan. Cssztassuk a mutatujjunkat a l fels ajka al, tegyk a bal hvelykujjunkat kzben a l nyelvre, s vrjuk meg, hogy kinyissa a szjt. Amikor kinyitotta a szjt, vegyk el a kezeinket.
Ha a l vonakodik kinyitni a szjt, tegyk be ngy ujjunkat a szjba (a metszfogak s rgfogak kz), s masszrozzuk a nyelvt. A fl kzfejnkkel a szjban biztosan ki fogja nyitni. Ahogy megteszi, hzzuk ki a keznket, s jutalmazzuk meg, hogy tudja, csak ennyit akartunk tle.
Egy nyers csikval ez a procedra eltarthat harminc perctl hrom rig is.
Ezzel elrtk a kvetkez clokat:
1. A lovat az egsz testn megrinthetjk.
2. A l kzben jl rzi magt.
3. Az egsz fejet, belertve az orrot s a fleket is, megrinthetjk.
4. A l lehajtja a fejt, ha a tarkjt megnyomjuk.
5. A l kinyitja a szjt, ha gy tesznk, mintha kantrozni akarnnk.
A l kvet minket
A kvetkez rszclunk az lesz, hogy a l kvessen minket a krkarmban. Ha egy lasszval, nyeregtakarval vagy nyereggel a krkarm kzepre megynk, a lnak kvetnie kell minket, mert gy kisebb az eslye, hogy egy idegesebb l esetleg nekiszort a karmnak. Ezenkvl elg helynk lesz kitrni a l tjbl, ha bakolni vagy gaskodni akarna.
Amikor a l egsz testt simogattuk, megszokta, hogy amg mellettnk ll, nem kell dolgoznia. A l, ami alapveten egy lusta llat, elnyben fogja rszesteni a „semmittevst”. Ezt kihasznlhatjuk gy, hogy odajjjn, s kvessen minket, ha eltvolodnnk.
Mieltt megtanthatnnk a lnak, hogy kvessen minket, meg kell tantanunk a lbait mozgatni. Mikzben simogatjuk, eltvolodunk 2-3 lpst oldalra, s rvesszk, hogy rnk nzzen (a mr ismert kattogssal).
A l meg fog fordulni, s rnk nz, ahogy mr a krkarm-gyakorlatoknl megtanulta. Emlkezznk r, hogy a l rnk tud nzni anlkl, hogy a lbait mozgatn. Ha mr elfrad a nyaka, mozgatni fogja a lbait, hogy rnk nzzen, s a vllt egyenesen tarthassa. Ezt a procedrt ismteljk egyms utn tbbszr, s kzben egyre inkbb a htuls lb irnyban mozgunk: gy rvesszk arra, hogy egyre nagyobb fordulatot kelljen megtennie, hogy velnk maradhasson.
Ha a l hta mg tudunk llni, s r tudjuk venni, hogy megforduljon, hogy rnk nzhessen, akkor egy lpssel tovbbmehetnk.
A l feje mellett llunk – gy egy mterre tle –, s elindulunk a l feje fel, hogy elmozdtsa ellnk. Ekzben valsznleg az ells lbait is fogja mozgatni. Az ok, hogy el akarja kerlni, hogy nekitkzznk a fejnek.
A l teht tesz egy fordulatot, mikzben elmozdul tlnk. Ugyanabba az irnyba nznk, mint a l, s tovbbmegynk fel, mikzben gy megtesznk egy kis krt. Ekzben a l tarkja van egyvonalban a vllunkkal. Ha a l ekzben mellettnk marad, megvltoztatjuk a mozgsunk irnyt, s lassan elkezdnk egyenesen elremenni.
Ha a l megllna vagy lassulna, akkor jra elindulunk a feje fel, s rvesszk, hogy mg egypr lpst tegyen meg jobbra.
Teht jra krn mozgunk. Egy id elteltvel a l az egyeneseken is mellettnk akar majd lenni. Ha el akarna tvolodni tlnk, akkor hasznljuk a kattogst.
Mivel a kattogs jelentst rti, meg fog llni, s rnk fog nzni. Ekkor a lovat visszavisszk a kiindulsi pozcira, s jra kezdjk a gyakorlatot.
Hogy a l fel mozgunk, s ezzel felszltjuk, hogy krben mozgassa az ells lbt, segtsgnkre lesz a vezets tantsa sorn. Gondoljunk r: ahhoz, hogy a lval dolgozni tudjunk, tudnunk kell mozgatni.
Figyeljnk r, hogy eleinte rjk be kisebb rszeredmnyekkel is. Ha a l elkezd majd mellettnk menni, ne krjnk tle egyszerre sok lpst, mieltt megjutalmaznnk. Ha egy vagy kt lpst kvet minket, mr elg ok r, hogy jl megjutalmazzuk. Egy id utn el tudjuk rni, hogy az egsz krkarmban kvessen. |