A l helyes s helytelen mozgsformi
Elbb a szablyos llst ismerjk meg, hogy azutn a kisebb-nagyobb rendellenessget knnyen szrevehessk. A vgtaglls szablyos volta a test altmasztsnak s a helyzetvltoztatsnak a biztonsgt adja, amelytl a l kiegyenslyozottnak, nyugodtnak s sszeszedettnek tnik. A l llsra s mozgsra is vonatkozik, amit ltalban a l testtjaira mondhatunk "nincs l hiba nlkl", de kezdjk csak az alapoktl.
Szablyos az ells vgtag llsa: ellrl nzve, ha a vllbb kzeprl lebocstott kt egyenes a lbvg a kzptengelyben halad, egymssal prhuzamosan s a talajt a hegyfal kzepn ri. Oldalrl nzve, ha a knyk izlet kzeprl lebocstott egyenes bokig a lb kzptengelyben halad s a csd a talajjal 50-50 fokos szget alkot.
Szablyos htuls vgtag llsa: htulrl nzve, ha az lgumrl lebocstott kt prhuzamos egyenes a csnk kzeptl a lb tengelyben marad s a kt sarokvnkos kztt ri a talajt. Oldalrl nzve a cspizlettl bocstott egyenes alatt van a pata, az lgumrl bocstott egyenes a csnk htuls lt rintve a szrral prhuzamosan halad, a csd a talajjal 55-60 fokos szget alkot, s a trdizlet a kls cspszglet alatt helyezkedik el. Szablyos llskor egyenletes az izletek terhelse, az izletek felletek nem rongldnak, az n, a szalag nem terheldik tl. A szablytalan llskor egyenetlenl terheldik az izleti fellet, tlnylik az n, a szalag, szablytalanul kopik a pata, hamar tnkremegy a lbvg, s erpazarl a mozgs.
Mozgskor, helyvltoztats alkalmval a test aktv (izom) s passzv (csont, szalag, izlet) mozgsszervei kimozdulnak nyugalmi llapotukbl s folyamatos mozgs, vagy j nyugalmi llapot ll el. A l mozgsa lendletes, trlel, rugalmas, elg magas, kellen szapora legyen. Mozgs kzben a test oldalkilengst ne vgezzen s a vgtagok a trzs hossztengelyben menjenek elre. A mozgs lendlete, hossza, s rugalmassga nagy valsznsggel tovbb rkldik.
Szablytalan mozgsformk:
-Kaszl mozgs, amikor a patk kifel domborod vben mennek elre,
-Hadonsz mozgs, amikor a patk befel domborod vben mennek elre,
-Laptol a l, amikor a patit a felemels pillanatban bokbl kifel fordtja, s a pata talpi rsze htulra s oldalra szembetnik
-Keresztez a jrs, amikor a ngy patanyom csaknem egy egyenesbe esik,
-Csbrbehg a l mozgsa, amikor az egyik, kakaslps pedig, amikor mindkt hts lbt, csnkizlett, hirtelen behajltva magasra rntja
-Csavar jrskor a pata felemelse eltti pillanatban a csnkjt s a patjt befel, vagy kifel megcsavarja,
-Bevg a l, ha a htuls patjval az ells lb talpt, sarokvnkost, csdjt, bokjt, vagy esetleg lbszrnak htuls lt megti ( ha patkolt a l, s minden lpskor a patkt ri a bevgs, kellemetlen, kovcsol hangot hallunk). A rvid pontyht l is bevg. Akkor is bevghat egy l, ha a munkban hamarabb frad elejt a munka ksbbi folyamn a htuls patval elri.
-Bokzik a l, ha mozgs kzben az ellenoldali lb patjval bokjt, csdjt, prtaszlt, vagy patjt ti meg (s ki is sebesti).
Nem kedvelt a nagyon alacsony jrst, mert nagy a botls veszlye, a nagyon magas jrs meg nem elg halad, m mutats. A tipeg jrs rvid lpt, a vontatott s kttt mozgs nem elg trlel. Szinte mindegyik lfajta szelektlsban nagy slyt helyeznek a lendletes, rugalmas mozgsra. S mivel azt tapasztaltk, hogy a lendletes lps ugyanilyen j irnyban befolysolja az getst s a vgtamozgst is, gy a lps megtlse fokozott szigorral trtnik. A tenyszegyedeket lpsben knnyebb elbrlni, mint gyorsabb mozgsnemben, ezrt a kiads lpsben felvezetett egyedeknl nzzk meg, hogy:
mekkora a lps hossza -A htuls patk nyoma elri-e az elsket vagy tl is haladja azokat -Szabad s lendletes-e a lbak elrevitele -A trzs hossztengelynek megfelelen kt prhuzamos egyenes mentn viszi-e elre a lbait.
A lps a l legnyugodtabb, leglassbb s legkmlbb jrmdja. Az elre billen fej, a fej-nyak-karizommal egytt segt a megindulst. A lps mozzanatai:
1, felemels, 2. elrenyjts, 3. lettel, 4. megterhels 5. eltols.
A megterhelsnek hrom szakaszt klnbztetjk meg: rlp, viseli a terhet s tolni kezd vele. A talajon lv lbak szma szakaszonknt a kvetkez: 3:2:3:2:3:2:3:2. A lps ngy tem, teht lpskor ngy dobbanst hallunk.
Az gets sidk ta ismert mozgsformja a lnak. Megtlsben ellenttes nzetek is napvilgot lttak. Voltak akik, ktsgbe vontk e mozgsforma termszetessgt, msok pedig azt bizonytottk, hogy rgen is ez a l egyik f mozgsformja volt. Az viszont tny, hogy ha tovbb fokozzk a l gyorsasgt, vagy ha menekl, akkor vgtzni kezd. Minden l, ha mlyvzbe kerl, get mozgssal szni kezd. getskor a l tls lbai (diagonlis lbak) dolgoznak egytt. Az gets kttem: egyszerre halljuk a jobb ells s a bal htuls, majd kln a bal ells s a jobb htuls lbpr dobbantst.
Az gets sokfle vltozatt ismerjk, e jrmd hossza, magassga, gyorsasga szerint. A kznsges, vagy utaz getskor a htuls patk nyoma legfeljebb az ellsk nyomt ri. A gyors, hossz, vagy repl getskor a kt dobbants kztt a test rvidebb-hosszabb idegig repl, teht ekkor lb nem ri a talajt. A versenygetsben ezt a repl szakaszt erteljesen fokozzk s ez a mozgs a l szervezett nagyon ignybe veszi. A versenygets gyorsasgt fokozhatjk az ells vgtag magasra emelsvel s a levegben hosszabb idzsvel, mialatt a htuls vgtag nagy lkereje hosszan rvnyeslhet, de fokozhat a gyorsasg a htuls lbak szles, "nyitott" jrsval is, gy ugyanis az ells lbak mell lp oldalrl a htuls vgtag s munkjt nem akadlyozza az ells lb.
A tovbb fokozott iram eredmnyekppen elfordulhat, hogy a versenyget ells lbaival get mozgs szerint mozog, htul pedig galoppozik. Ilyenkor azt mondjuk, hogy tiszttalanul get.
A poroszkls nlunk kevsb ismert mozgsforma. Ezt a mozgst megtalljuk a termszetben is: gy mozog a teve, az elefnt, a zsirf s a medve. Ennl a mozgsformnl is kt dobbantst hallunk, de itt az egyoldal vgtagok dolgoznak egyszerre. Egyszerre lp teht a jobb ells s a jobb htuls, majd a bal ells s a bal htuls lb. Ez a mozgs himblznak tnik. Mr az -korban is ismert volt- emellett tanskodnak az antik rajzok s a szobrok. Napjainkban a versenygets mellett elterjedt Amerikban ez a mozgsforma is s ott kln poroszka versenyeket is rendeznek.
A vgta a l leggyorsabb mozgsneme. Brmelyik l, ha sebessgt fokozzk, vgtzni kezd. A l szervezett, izomzatt, a vgtag izleteket, a lbvgeket ez a mozgs veszi a legjobban ignybe. A vgta gyorsasga szerint ktfle vltozatt klnbztetjk meg: kenter s galopp (versenyvgta) mozgst.
A kenter nyugodtabb, lassbb, kmlbb vgta. E mozgs alatt hrom dobbanst hallunk. A kls hts lb dolgozik egyedl, ez fog elszr talajt, a bels hts s az ellenttes kls ells lb egyszerre r talajt, a bels ells lb felett repl elre a test, s ez nylik messze elre s az ri utoljra a talajt. A vgta aszerint, hogy melyik lb dolgozik elre, jobbra vagy balra vgta lehet. Jobbra vgtzik a l, ha a testt a bal htuls lbval lki el elszr s a jobb ellsvel dolgozik egyedl elre. A balra vgta ennek a fordtottja. A vgtt vltani kell, mert az egyedl dolgoz htuls lbat nagyon ignybe veszi ez a mozgs s id eltt elhasznldik az.
A galopp terheli meg legjobban a l szervezett. E mozgsnl tulajdonkppen ngy dobbanst hallunk, mert az egyttdolgoz tdolgoz tls lbpr (bels hts s kls els) talajfogsa egymshoz viszonytva kiss ksik s gy ez kt, de egymshoz kzeli dobbanst hallat. A galopp hatalmas vgtaugrsok folyamata, s a lebeg szakasz hossz. Lebegs utn a talajfogs sorrendje: kls hts lb, bels hts lb, kls ells, bels ells lb. Hamis a vgta, ha pl. a jobbra fordul krn balra vgtzik a l. Ez az izleteket s a vllat nagy fokban ronglja. Fontos arra figyelni, hogy melyik lbra ugratjuk be lovunkat az s a mi rdeknkben. Ahogy edzm szokta mondani, ha idt sznunk arra, hogy megtanuljuk mi a j lovunknak, milyen a helyes lovagls ezzel megktszerezhetjk lettartamt.
|