Mirt tudnak llva aludni a lovak?
Neknk, ktlbon jr llnyeknek meglehetsen furcsa lenne, ha llva kellene aludnunk - fleg akkor, ha nincsen a kzelnkben valamilyen alkalmatossg, aminek tmaszkodhatunk -, hiszen testnk nem ehhez a pihensi formhoz alkalmazkodott, altmasztsa s anatmija nem teszi lehetv, hogy knyelmesen lldoglva szenderljnk lomba. A l - s mg ms nagytest hzillat, pldul a szarvasmarha - azonban tlnk eltr testfelptse miatt alkalmas arra, hogy ll helyzetben pihenje ki magt. Mgis hogyan kpes erre?
A lovak slypontja a mells vgtagok irnyba toldott, s mivel kulccsontjuk nincsen, ezrt a trzs a kt mells vgtag kz mintegy hevederbe fekdve (az n. als frszizmon keresztl) rgzl. Az ells lbak kizrlag izmosan kapcsoldnak a trzshz, s a megfelel emels, elrehalads s altmaszts rdekben tbbszrs rugz rendszert kpeznek. A fels rugz rendszert a vll- s a knykzlet, az als rugz rendszert a csd-, a prta- s a patazlet alkotja. A kt rugz rsz kztt elhelyezked tmaszt oszlop az alkarbl, a lbkzpbl s a lbtbl ll.
ll helyzetben, a testsly vgtagokra val nehezedsekor a knykzlet nyjtott llapotban az eltte hzd s megfeszl ktfej karizomba, mint hevederbe fekszik bele - gy rgzti a fels rugz rendszert. A ktfej karizombl ered nkteg a lbtnyjt izomhoz fut, amely annl ersebben rgzti a lbtcsontokat, minl inkbb feszl a karizom. Ezen kvl a lbt rgztst segtik a hajltrszen elhelyezked szalagok.
|