Gyakorlati j tancsok
Amita csak a trtnelem eltti idkben az ember megkezdte a lovak idomtst, s megfosztotta ket a szabadsguktl, prblja sztneiket is elfojtani, s testileg-lelkileg nmagtl fggv tenni.
De a csapatban l lovak is szelektldnak. Majdnem minden l fgg az embertl- nlkle nem jutna sem tpllkhoz, sem vzhez. St a hziastott lnak mr ahhoz is szksge van az emberre, hogy letben maradjon.
Az llatok letben maradshoz fontos a takarmny, a vz s a mozgs. Ahhoz azonban, hogy egy l veken t egszsges s jkedv legyen, sokkal tbbre van szksg: tudsra, megrtsre, idre, elktelezettsgre s megfelel elhelyezsre. A l az oltalmat keresi. Csak abban bzik, akit tisztel is. Ennek a tiszteletnek azonban klcsnsen kell alapulnia, amit gondosan kell polni, s fenntartani.
A l mindennapjai
Minden egyes lnak megvan a maga sajt egynisge, amely visszatkrzdik a mozgsban s a kllemben. A lovak lehetnek idegesek, vagy nyugodtak, boldogok vagy boldogtalanok, rzkenyek vagy kznysek. ppgy, mint az emberek, lnyknek megfelelen reaglnak klnfle helyzetekre. Ezrt az ember s a l kztti kommunikcinak az elbbi szmra fontos alkoteleme, hogy megtanulja megrteni a lovak testbeszdt. Sohasem elfecsrelt id, amelyet arra fordtunk, hogy a lovat megfigyeljk az istllban vagy a legeln, evs, vagy munka kzben- mert ezekkel a megfigyelsekkel megtanuljuk jobban megrteni az llatot, aminek folytn mi is jobban meg tudjuk rtetni magunkat vele. A l termszetes sztneinek ismerete is hozzjrul ahhoz, hogy meghatrozott helyzetekben knnyebben tudjuk kezelni az llatot. A magnyos l mskppen reagl egy bizonyos helyzetre, mint a csoportban tartzkod. Ha egy l egymagban van, reaglsa elssorban attl fgg, hogy mikppen reagl a mellette lv ember. De akrmilyen bartsgos egybknt egy l, okvetlenl szvleljk meg a vele val bns alapszablyait, hogy megteremtsk a klcsns bizalom alapjt, s elkerljk a flsleges kockzatokat.
A Suttog
A lovaknak suttogs kifejezst Monty Roberts amerikai szerz tallta ki. Azt jelenti, hogy az ember s a l gondmentesen megrti egymst, ha az ember rti a l testbeszdt, a l pedig megtanulja az embert. Ezltal az ember erszak alkalmazsa nlkl tud kommuniklni a lval. Ezt a fajta testbeszdet elssorban ltulajdonosok tanulhatjk meg.
Monty Roberts, a suttog
Mindennapi rutin
A l-, mint minden llat, amely a szoks rabja- elssorban a megszokott krnyezetben rzi magt biztonsgban. Ezrt gondoskodjunk lovunk szmra szablyozott napirendrl, s mindennap ellenrizzk egszsgt: tisztogassuk meg a patjt, vizsgljuk meg, nem szenvedett-e srlseket, s szksg esetn mrjk meg a pulzusszmt s a lgzsszmt (a szerk./Hugi/: A pulzus- s lgzsszm mrst az Egszsg, betegsg c. menben, a Mire gyeljnk?- Tnetek c. menpont alatt talljtok meg).
Minden l a megszokott krnyezetben rzi magt jl... (Termszetesen ha embersgesen bnnak vele, s ki van elgtve minden szksglete)
Pataellenrzs
A patkat rendszeresen tisztogassuk meg.
Hajoljunk le a l lba mellett, fogjuk meg a csdt, s mondjuk „Lbat!” vagy ms hasonl veznyszt.
gyeljnk r, hogy szksg esetn gyorsan flre tudjunk ugrani.
A htuls lb felemelsekor NE lljunk a l mg, kirghat!
Egyik kzzel tartsuk ersen a patt, s alaposan tiszttsuk meg patakaparval.
A patkkat is rendszeresen ellenrizzk
|