A l leggyakoribb betegsgei
A ltenyszts sorn klnleges fontossggal br a fertz s raglyos betegsgek kezelse. A l tenysztse sorn ltalban nem lpnek fel klnsen slyos betegsgek vagy fertzsek. A l olyan llat, mely jl tri a szabadban tartst s ezrt klnsen alkalmas a szilaj tartsra. Szmos esetben figyeltnk meg olyan pldnyokat, melyek a tli idszakot az erd vdelmben, vagy sszetkolt menedkekben vszeltk t, a hegyekben jellemz hideg jszakk ellenre. Ez nyilvn nem a javasolt megolds, fleg vemhes llatok esetn. Msrszrl meggyzdsnk, hogy amilyen kros lehet kitenni a kanckat a tli nappalok s jszakk rideg idjrsnak, legalbb ennyire kros megktve tartani ket az istllban vagy szk helyen, hossz idn t bezrva stt s nedves helyekre, egytt marhkkal, birkkkal s tykokkal. Azrt tartottuk fontosnak ezt elrebocstani, hogy rzkeltessk, mennyire fontos krlmny a krnyezet a slyosabb betegsgeket kivlt okok kztt, mint az influenza.
A lovak influenzja elg ltalnosan fellp betegsg a ltenysztsben . Klnbz formkban jelentkezhet. Nhny vvel ezeltt mg nagyrszt a lgutak gyulladsos tnetei voltak tbbsgben, orrfolyssal s ktszvet gyulladssal. Az antibiotikumos kezels a msodlagos bakterilis komplikcik megelzsre, nhny nap alatt biztostotta minden pldny esetn a teljes gygyulst. Az utbbi idkben a vetlsek nagyobb szmt figyeltk meg a vemhessg hetedik-nyolcadik hnapja tjkn. A vetlst ebben az idszakban elsegti a placenta gyengbb hormonlis vdekezse. Sokszor a vetls ms betegsgekre utal tnetek nlkl trtnik. Az influenza kialakulsrt s szmos esetben a vetlsrt a lovak esetn elssorban 2 vrus a felels, a Lherpesz 1 s a Lherpesz 2, melyek laboratriumi kitenysztse nem mindig egyszer. A tenysztk megnyugtatsra emlkezetnk r, hogy a fertzs ma mr megelzhet s kezelhet megelz vdoltssal.
Egy msik betegsg, melyet az utbbi idben figyeltnk meg tenysztsi terletn, a nemi brkits (ezantma) vagy jindulat nemi baj (mely nem sszetvesztend a rosszindulat nemi bajjal, mely teljesen ms termszet s szerencsre mi nem tallkoztunk vele). A betegsg a kanct s a csdrt egyarnt rintheti, s ahogy a neve is mutatja, szexulis ton terjed; a betegsg okozja a Lherpesz 3 nevû vrus. A betegsg vrses szn kitsekkel jelentkezik, melyek elgennyesednek s elfeklyesednek, hasonlan azokhoz a tnetekhez, melyeket a legeln tartott tehenek tgyn lehet gyakorta megfigyelni. A himlre emlkeztet sebek bebortjk a vagina nylkahrtyjt s a kanca nemi szerve krli bõrt, valamint a hmek pniszt. A sebek egy ht s tz nap kztti id alatt gygyulnak be, egyszer ferttlent kezels s antibiotikumos kencs hatsra. Idnknt elfordulhat bakterilis fellfertzds, melyek esetn kiterjedtebb kezelsre van szksg. Termszetes, hogy a betegsg feltnsekor azonnal be kell szntetni a fedeztetst. A mh fertz betegsgei sokkal gyakoribbak azoknl a kancknl, melyek mr ellettek, mint a kanca csikknl. Gyakran a bakteriolgiai vizsglat kimutatja olyan baktriumok jelenltt, mint a streptococcus s a stafilococcus, melyek a mh fertzseinek lehetsges okozi, azokban a kanckban is, melyek a klinikai vizsglat sorn nem mutatnak semmilyen erre utal tnetet, csak ppen nem maradnak vemhesek. A Haemophilus equigenitalis, baktrium a lllomnyokban a termketlensg s a vetlsek elsszm okozjnak tekintenek. Ugyanez rvnyes a fertz anmira is.
|