A l hasznlata egyb terleten
Eurpban a XV-XVI. szzad a renesznsz kora. A lovagls ekkor mr mvszetet is jelentett. A XVI. szzad elejn a tehetsebb kirlyi udvarok, legfkpp a francik, lovagltanrokat alkalmaztak. Nekik ksznhet a lovagls nagymrtk fejldse. Az akadmiai lovaglmvszet alapkve a spanyol l volt. Termszetesen, ennek harcszati vonatkozsai is voltak, a lovak ekkor mg nem mentek ki a "divatbl". St, j fegyvernemek jttek ltre, mint pl. a huszrsg, melyben a magyarok is meghatroz szerepet jtszottak. Az els csszri magyar huszrezredet 1688. december 10-n alaptottk meg, utoljra a II. vilghborban alkalmaztak lovas alakulatokat, magyar huszrokat is.
A lpor feltallsa utn a legfontosabb fegyverkezsinem a tzrsg lett, itt a lovak szerepe annyi volt, hogy ezt a „modern” stratgiai eszkzt az optimlis kilvsi llsba kellett vontatni. Ezeket a lovakat a II. vilghborban is alkalmaztk, mint tzrhrmas hatosfogat.
Az 1789-1832 kztt zajl ipari forradalom megszabadtotta ugyan az embereket a nehz fizikai munktl, de a tbbmillis lllomnyt nem rintette, ugyanis a fejletlen thlzat, a motoros jrmvek hinya vagy kevs szma miatt mg mindig a lovak igaerejre alapoztak.
Tbb mint egy vszzadon t a vast volt az egyik legnagyobb lfelhasznl. Nagy szerepe volt a lovaknak a szemlyszlltsban is. A mlt szzad vgn Londonban naponta 11300 lovas taxi jrta az utakat. New Yorkban 1880-ban 150000-re becsltk a lovak szmt. |