Lovasrendrsg Magyarorszgon
A lovasrendrsg hivatalos neve Rendszeti Biztonsgi Szolglat, Bevetsi Parancsnoksg vagy Bevetsi Osztly, Lovas Alosztly. Szkhelye a BRFK ltestmnyben tallhat. amely pletet 1886-ban mg a lovas csendrsg szmra ptettk. A II. Vilghbor vgn a csendrsget a rendrsg vltotta fel, de a lllomny a rgi helyn maradt. A Rendszeti Biztonsgi Szolglat 2004 ta mkdik ezen a nven, orszgos hatskr szervezet rszeknt, amelynek feladata fleg a nagy tmegeket vonz klnbz rendezvnyeket biztostsa. A Lovas Alosztly mellett olyan specilis szervezeteket is magba foglal, mint pl. a Terrorelhrt Szolglat s az Autplya Rendrsg. A lovasrendrsg feladata elssorban jrrszolglat, amit eredetileg Budapest belterletein mkdtt, de mra kiterjedt a krnyez teleplsekre is, st Vc s Sifok vonzskrzetre is. Nagyobb, parkos, ligetes terletek rendri ellenrzst ltjk el, melyek gpkocsival nehezen megkzelthetek, s gyalog nehezen tjrhatk. Msik f tevkenysgi krnk a rendezvnybiztosts. Nagy tmegeket vonz rendezvnyeken csapaterben szervezett rendri erk vannak jelen. Ennek egy rszt adja a Lovas Alosztly. llami nnepeken is, st, nagyobb lovas esemnyeken is tallkozhatunk a Lovas Alosztly kpviselivel. Ilyenkor dszegyenruhban jelennek meg, amelyaz 1848-as 8. Huszrezred dszegyenruhja alapjn kszlt, az eredetinek megfelelen.
Ebben a munkban sok kls hats ri a lovat s sokfle feladatnak kell megfelelnie. Idegrendszerileg stabilnak s szervezetileg kemnynek kell lennie ahhoz, hogy a vrosi krlmnyeket, a zajt, tmeget, fl napos betonon trtn jrst brja. Ezrt az elvrsok a kvetkezk: szp, harmonikus megjelens, kb. 160-170 cm-es marmagassg. Fontos, hogy j fej, btor, kiegyenslyozott vrmrsklet lovak legyenek, hiszen csak gy lehet eredmnyesen egytt dolgozni. Somogysrdon mkdik egy mnes a rendrsg tulajdonban, innen kerlnek „szolglatba” kb. 3 ves korban, teljesen nyersen. Az alapkikpzs gyakorlatilag ugyangy folyik, ahogyan a sportlovakkal kezdenek el foglalkozni. Nagyon fontos dolog, hogy felttlen fegyelemmel fogadja el a lovasa segtsgeit. Ksbb rendszeres ugrgimnasztikai edzsekkel, lehetsg szerint djugrat versenyekkel javtjk az egyenslyt, fizikai befolyst, feladatmegold kpessget. Ezutn kvetkezik a veszlyesebb, bonyolultabb helyzetekre val kikpzs. Ilyenkor a fiatalabb lovak is kijrnak idsebb, tapasztaltabb trsaikkal a forgalomba, jrrzni, teht a tmeget, zajt mr megszoktk. A hanghatsok szoktatsa gy trtnik, hogy egy krn nyugodt lpsben stlnak a lovak, ez alatt elszr messzebbrl, majd egyre kzelebbrl gppisztollyal a levegbe lvnk. Vgl egysoros vonalban sorakoznak fel, s elttk, mgttk, s a kzvetlen kzelkben is leadnak lvseket. Rendkvl fontos a fokozatossg. A fst s a kellemetlen szagok elviselshez sznes fstgyertykat hasznlnak. A gyakorlat itt is az elzek szerint megy. Az idsebb lovak nyugalma s magabiztossga nagyon j hatssal van a fiatalabb lovakra. A tzhz is hozzszoktatjk ket, klnbz gyakorlatok segtsgvel. Elszr szalma cskokon stlnak t, majd meggyjtjk ezeket a cskokat, egszen addig neheztik a gyakorlatokat, amg tzes akadlyokon kelnek t a lovak. Teht ezek a lovak tzn-vzen keresztl mennek, ha kell.
Erre a kikpzsre azrt is szksg van, mert a lovas rendr nem csak turisztikai ltvnyossg, a tmegrendezvnyek biztostsban is jelents a szerepk. A l lendlete erteljes fegyver az oszlats sorn, amelyet a XIX. szzadban s a XX. szzadban egyarnt elszeretettel alkalmaztak a rendvdelmi erk. Sajnos, ehhez sok esetben dicstelen megtls is jrult, amelyrl termszetesen nem a lovak, hanem az ppen regnl politikai rendszer tehetett. |