Berber l
Marmagassga: 147-160 cm
A berber l nem mondhatni kecses lnak. Feje egyenes, gyakran kosfej. Nyaka ers, kzpmagasan illesztett, rvid, alacsony. Koponyja szk, primitv. Lapockja meredek, vllak killak. gyka feszes, hta nem hossz, inkbb rvid. Fara s a hts vgtagjai nem tl tkletesek, ugyanakkor fara csapott, farka mlyen tztt. Rvidtvon gyors. Vgtagjai a betegsgekkel szemben ellenllak. A fajta kemnysget, letert sugroz. Igaz r a menkedv. Mellkasa mly, bordi nem elg veltek. Patja rendkvl kemny. Br szinte mindegyik sznvltozatban elfordul, kivve a tarkt, a szrke szn a legjellemzbb r. Eredeti szne lltlag pej s fekete volt.
A berber l szak-Afrikbl, Marokkbl szrmazik, felteheten helyi vadlovak lehetettek az sei. A szlssges sivatagi krlmnyekhez alkalmazkodott fajta. Egyesek regebbnek tartjk mg az arab lnll is. Az shonos fajtk mellett a vandlok s gtok ltal szak-Afrikban hozott szaki, s mr hdtssal kzre kerlt hispniai lovak is szerepet jtszottak a kialakulsban.
Az arab utn a msodik azok a fajtk kzl, melyek nagy szerepet jtszottak a vilg lfajtinak kialaktsban, kztk az angol telivrrben is. Szintn nagy szerepet jtszott a lipicai, andalz s lusinato fajtk ltrejttben. Az andalz eredet musztngoknl is jl felismerhetk a berber jellegek. |