Aki mg sohasem esett le lrl, nem is tud igazn lovagolni" vagy "a lovaglshoz hozztartozik a leess is". Az ilyen s hasonl blcsessgeknek az a feladata, hogy vigaszt nyjtsanak, ha az ember nem nknt szll le a l htrl. Ha hisznk nekik (s n is ezt teszem), a bakkol lovak egyenesen a legjobbak a lovagls megtanulshoz, vagy taln nem? A leess rluk (illetve t rajtuk, mgttk, mellettk, alattuk) mindenesetre mr elg jl megy. De br a l s a lovas knyszer elvlsa az esetek tbbsgben nem jr felttlenl lbtrssel, termszetesen rdemes igyekezni a bakkol l htn is fent maradni.
Mit rtnk bakkols alatt?
A fogalom olyan mint egy bakugrs, ami szemlletesen tkrzi, hogy a l mozgsa ezekben a pillanatokban a kosok ugrsra emlkeztet. A l ilyenkor meggrbti a htt, s mind a ngy lbval egyidejleg a levegbe ugrik. A mozgsokbl minden lgysg eltnik, rendkvl kemny, hirtelen s energikus mozdulat lp a helybe. A fejet mlyen lehajtva a nyakbl egyfajta csszda keletkezik. Mindenesetre a lovas csak st ressget lt maga eltt. A klnsen tehetsges bakkolk a ngylbas ugrs mellett ugyanabban a pillanatban mg oldalra is tudnak fordulni. Mindezt egybevve a bakkols kemny vizsga a lovas szmra. A knnyebb vltozatokat inkbb csak egyszer "megugrsnak" hvjk, de ezt a jtkos ugrst sem knny "kilni".
Mirt ugrlnak a lovak?
1. A l els, hogy gy mondjuk "szzies" bakkolsa kezdetben mindig sztneibl kvetkezik. A szabad letben soha nem landol semmi ms a htn, mint hallos ellensge, a ragadoz. A bakkol l rendkvl megterhel ugrsai ktsgbeesett ksrletek arra, hogy mentse az lett gy, hogy megprblja lerzni a tmadjt. A mifelnk hzillatknt felntt lnak termszetesen nem kell ragadozk tmadsaitl tartania. Ezeknek az sztnknek a leptshez azonban valsznleg az evolci jabb lpcsjre lenne szksg. 2. Aszerint, milyen siker koronzta az els bakugrst, a lovak clzott s meglehetsen flelemmentes mdszerr fejleszthetik, hogy ledobjk a nemkvnatos lovasokat. Vagy egyszeren munkamegtagadsra hasznljk. 3. A ms karakter, jellem lovak, amelyek a nevezetes els alkalom ta hirtelen lovas nlkl maradtak, ezzel mg flelmk nvekedst tapasztaltk. Nluk az ismtelt bakugrs nem a lovas ellen irnyul clzott akci, egyszeren jra s jra az sztn gyz bennk. 4. Br szndkt tekintve rtalmatlan, kvetkezmnyeiben azonban sajnos ugyanolyan veszlyes a puszta letrmbl vgzett bakugrs. Elssorban a fiatal s j kondciban lv, energikus lovak fejezik ki ezzel rmket a nap, a szl, a rt s az let ms szpsgei felett. A kellemetlen bakugrsokat a nem megfelel tplls is okozhatja. Ha a l zabbal vagy ms gazdag tpllkkal tbb energit nyer, mint amennyit le tud dolgozni, nha bekvetkezik a klasszikus helyzet, amikor azt mondjk: "ezt cspi a zab!" 6. Tovbbi ok, amiben a l nem bns, hanem radsul szenved alany is, a hinyos mozgs. Azok az llatok, amelyektl megtagadjk a termszetes s napi mozgst, gyakran - rthet mdon - veszlyes ugrlsokkal reaglnak a szokatlan szabad trre. 7. Nem ritkn a nem megfelel vagy rosszul hasznlt felszerels is felels lehet a "macskaugrsokrt", klnsen a rosszul felhelyezett nyereg okoz szokatlan s nagyon veszlyes "robbansokat". Ezrt mindig ezt a lehetsget kell elsknt vizsglni s kikszblni, vagy okknt kizrni.
Az els kapcsolat
A bakugrs leggyakoribb kivlt oka a nyereggel val els kapcsolat. Fleg a heveder meghzsa okoz flelmet s ijedsget a lban. Nemcsak tmadt sejt a htn, hanem ugyanakkor mg egy tovbbi ragadozt is, amely alulrl tmadja. Teht fleg a fiatal lovak belovaglsnl kell klnsen gyelni az els felnyergelsre val felksztsre. Nha csak egyszeren felteszik a nyerget, szorosra hzzk a hevedert, majd a lovat futszron vagy szabadon futni engedik, mg - na igen, mg mi nem trtnik? Termszetesen azt remlik, hogy a fiatal llat egyszeren "kiugrlja" magt, beltja, hogy nem szabadul meg a nyeregtl s attl kezdve kellemetlen ugrsok nlkl lehet lovagolni. A magabiztos, intelligens s fleg nagyon ellenszegl lovaknl ez esetleg clravezet mdszer lehet. Az intelligensek hamar szreveszik, mirl van sz. Az ellenszeglknl valsznleg etikusan elfogadhat inkbb a l lelki nyugalmt kockztatni, mint a sajt letnket. Az rzkeny, flnk s inkbb buta lovakrl azonban szerintem ezzel tl sokat tteleznk fel. Szksgtelen flelmeket llnak ki, fennll a veszlye, hogy teljesen kimerlnek, anlkl, hogy tnyleg felfognk, mi trtnik.
Elvigyzatos kezds
Akinek sikerl egy fiatal lovat bakugrsok nlkl hozzszoktatnia a nyereghez s a lovashoz, ltalban nyert gye van. Ehhez rengeteg trelemre van szksg, s nagyon kis lpsekkel haladva kell az llatot megismertetni az j helyzetekkel. Soha nem szabad egyszerre tl sok j dolgot zdtani az llatra. Megszokott krnyezetben, ismers emberekkel lesz a legegyszerbb meggyzni a nyereg veszlytelensgrl. Kzben egy kis csemegvel megknlni - ez szintn j mdszer a feszltsg levezetsre. Az ember keze, amelytl a l mr nem fl, kezdetben a nyereg s a l hta, vagy a heveder s a l hasa kztt szintn segt jobban elfogadni az idegen trgyat. Lassan el lehet venni a kezet, ha a l ellazult. A hevedert sohasem szabad rgtn szorosra hzni. Csak enyhn, de vilgosan kell reznie a hasn a hevedert, persze ne is csiklandozza, s a nyereg ne csszhasson el. Ha a l megtesz gy nhny lpst s nyugodt marad, lehet hzni egy kicsit a hevederen. gy lpsrl lpsre elrjk a viszonylag szorosan meghzott hevedert, ami az els lovaglsi ksrleteknl termszetesen letfontossg. Ezt az idt s trelmet a l azzal fogja meghllni, hogy ltalban a kezdetektl flelem nlkl egyttmkdik velnk, s elmaradnak a feszltsg kivltotta bakugrsok. Ezeknek az els lpseknek a tnyleges sikerhez azonban rendkvl fontos, hogy ne csak a fldrl, hanem a nyeregbl is nllan, feszltsgmentesen s kiegyenslyozottan dolgozzunk a lval. A legjobb elksztst is tnkreteszi, ha az els lovas oroszlnknt kapaszkodik a lba.
Bakugrs "elre megfontolt szndkkal"
Ktsgtelenl vannak lovak, amelyek a meglehetsen j bakugrsokat szisztematikusan hasznljk, hogy megszabaduljanak kellemetlen dolgoktl - mint pldul a lovasuktl. Az ilyen llatok tnevelshez lnyegben kt felttelre van szksg: elszr is egy lovasra, aki nem esik le, msodszor pedig olyanra, aki nem kellemetlen a l szmra! Ennek a kt lovasnak lehet, de nem kell felttlenl ugyanannak lennie. Vannak akrobatikus egyenslyoz mvszek a lovon, akik sajnos egyltaln nem kpesek a lnak tadni a kzs munka feletti rmet. Msrszt a megrt s a segtsgadst tekintve nagyon j lovasok nem mindig kpesek fennmaradni a hirtelen bakugrsoknl. Elszr a l ksrleteinek sikert kell megsemmisteni. Akinek ez nem sikerl, az legalbb mindig jbl szlljon fel a lra s ne adja fel, ne a bakkol l nyerjen! Egy ilyen llatot gy visszavezetni az istllba vagy a legelre, hogy a lovas utoljra sem sajt akaratbl szllt le a nyeregbl, csak cselekedetnek helyessgnek megerstst jelenti a renitensked lnak.
Ha mr bakugrs, akkor parancsra
Aki kpes r, j, ha mg meg is prblja kiprovoklni a bakugrst. Ebben az esetben ugyanis a lovas mr elre felkszlhet az ugrsokra. Ez az els lps ahhoz, hogy elvegyk az irnytst a ltl. Ha sikerl a bakugrsokkal tovbb lovagolni, a lnak egyrtelmen megmutatjuk, mennyivel kellemesebb elviselni a lovast a htn. Ehhez hozzjrulhat egy kis alma vagy ms is, de az a legfontosabb, hogy mostantl knnyedn s lazn dolgozunk tovbb. Termszetesen a bakugrsokhoz szokott l nem adja fel knnyen a szoksait. Valsznleg mg gyakran prblja meg rvnyesteni akaratt bakugrsokkal, fleg akkor, ha a lovagls tl megerltet vagy egyszeren terhes lesz a szmra. Ezrt az ilyen llat viselkedsnek alapvet megvltoztatsa a legtbb esetben hossz s kvetkezetes korrekcit ignyel. ltalnossgban meg kell gondolni, ez-e az a l, amellyel magasabb lovassportbeli kvetelmnyeket szeretnnk teljesteni. Mg ha a tudsnak nem is rt a bakugrs, meg kell fontolni, mennyiben nem vesznk tudomst az llat nyilvnvalan hinyos teljestkszsgrl.
Bakugrs flelembl
A bizonytalan s fls lovak minden lehet s lehetetlen dologra htuk megfesztsvel, felppostsval s vgl bakugrsokkal reaglnak. Nem a lovast szeretnk levetni a htukrl. ppen ellenkezleg: ha a lovas is leesett, utols tmaszukat is elvesztettk, s egyenesen elveszthetik a fejket. Termszetesen itt is minden esetben meg kell prblni fent maradni a nyeregben. Az elz ponttal ellenttben itt a javts nem a nyeregben, hanem a talajon, az istllban, a rten, kzzel trtnik. Gyakran olyan lovak ezek, amelyek trsasgban nyugodtan s bksen mennek az ton, a magnyos kilovaglsnl azonban minden levl mgtt ragadozt ltnak. Hinyos az nbizalmuk, ers vezetre van szksgk. Mivel azonban heves flelmi reakcikat mutatnak, amint egyedl maradnak a lovassal, bizonytalansguk oka kzenfekv.
A lovas a vdelmez
Az ember s llat kztti bizalmi s dominanciaviszony itt mg nem ersdtt meg pozitvan. Ezrt elszr azon kell dolgozni, hogy a lovas minden lethelyzetben a l bartja s vdelmezje legyen. A kvetkezetes nevels az ember egyrtelm vezet szerepvel egyre jobban elveszi az llat flelmt. Hogy a lovaglsnl szintn dominljon, megfelel lovastudsra s klnsen vilgos s kvetkezetes segtsgadsra van szksg. A j (= nagy dicsret) s rossz (= nyugodt, de hatrozott korrigls) egyrtelm megklnbztetsvel a lovas kzlheti a lval, hogy a nyeregbl is a kezben tartja a dolgokat, ezrt meg tudja vdeni trst a veszlyektl. Fontos, hogy maga a lovas is higgyen ebben! Ha ktsgei vannak, a legjobb segtsgek sem csapjk be a lovat a lovas gyenge alapllsrl. Ebben az esetben taln jobb, ha elvlnak s mindketten j, magabiztosabb trsat tallnak.
Bakugrs letrmbl
Azok a bakugrsok, amelyek puszta mozgskedvbl erednek, ltalban inkbb rtalmatlanok, s viszonylag knnyen kilhetk. Tbbnyire hosszabb galoppugrsokrl van sz kiss ersebb tendencival felfel. Ha azonban a lovas flelemmel s grcssen reagl ezekre az ugrsokra, az rtatlan jtkbl clzott bakkols fejldhet ki. A kapaszkod lbakra s a kontrolllatlan szrhzsra sok l szintn inkbb pnikkal reagl. Ha ezrt a vgta egyszer kiss "rzsabb" lesz, inkbb rizzk meg a nyugalmunkat, s lovagoljunk tovbb. A kontrolllt vlts getsre aztn lehetv teszi a l s a lovas szmra, hogy ebben a lendletes, de kiss kevsb mozgat jrmdban engedje ki az els mozgsknyszert. Nincs rtelme, st inkbb kros megbntetni letrmrt azt a lovat, amelynek nincsenek gonosz szndkai.
Ha "szr" a zab
Krem, ne tekintsk ezt a bekezdst felszltsnak, hogy a temperamentumosabb lovakat heztessk! Ez abszolt llatknz s becstelen mdszer lenne a l megfkezsre! Az ellenkezje azonban, vagyis a tltplls energiban gazdag tpllkkal, szintn nem tesz jt sem az embernek, sem az llatnak. A lovak nem tudjk, mit kezdjenek az erejkkel, gy mentlisan is megterheljk ket. Bakugrsok keletkeznek, amelyekkel nem csak a lovast, hanem magukat is veszlyeztetik. Az ilyen llatokat lovagls eltt szabadon futni hagyni vagy clzottan krbe hajtani egyltaln nem lnak megfelel megolds. A felhalmozott energia azonnali tombolst vlt ki. Az inaknak, szalagoknak s zleteknek felttlenl szksges bemelegtst teljesen figyelmen kvl hagyjk. Ezzel mg jobban megn az sszevissza ugrlsban mr amgy is meglv srlsveszly. Ha teht a l klnsen nyugtalan, llandan feszlt s a legkisebb indokkal ksz a robbansra, rdemes legalbb megprblni az ertpllkot (sohasem a vizet s a szlastakarmnyt!) legalbb egy hten t cskkenteni. Az eredmny akkor tekinthet pozitvnak, ha a tlcsordul energia cskken, s a l lthatan lazbb lesz, de nem gyengl a kondcija. |