A ktfkhez val szoktats, vezets
Miutn tisztban vagyunk azzal, hogy a lovak, akr az emberek, klnbz gyorsasggal kpesek dolgokat elsajttani, nyugodtan feloszthatjuk a kvetkez leckket tbb fejezetre, akr tbb napra is. Hagyjunk magunknak elegend idt.
A vezethetsg megtantsa fiatal lnak
Ha mg levlaszts eltt ll fiatal csikval dolgozunk, vgezzk a gyakorlatot a krkarmban.
Kssk ki a kanct a krkarmon kvl. gy nem fogja a csik az egsz krkarmot benyargalni, hanem az anyja kzelben fog tartzkodni. Ha nem engedi kiktni magt a kanca, vezessk el a krkarmtl, s helyezzk el mshol.
A fiatal lnak kellemesen kell reznie magt, amikor foglalkozunk vele. Hozz kell szoktatni a simogatshoz, egsz testnek tdrzslgetshez.
Amikor lovainkkal dolgozunk, nem hasznlunk orruk, lluk al, vagy akrmelyik testrszkre helyezett lncot, mert ezzel csak felesleges problmt okoznnk ember s l szmra.
A kontroll elnyersre irnyul, elzetesen begyakorolt feladatoknak biztosan kell sikerlnik, mieltt felktfkezzk, s vezetni kezdjk a csikt.
Ha emberrel mg tl kevs kontaktusba kerlt lval dolgozunk, klnsen fontos a ksbbi fejezetekben trgyalt „ kizskozs” (ktllel, nyeregaltttel trtn finom tgets az egsz testen). Ebben a fejezetben teht kt dnt lpst runk le, amit ajnlatos megtenni a ktfkre val szoktats megkezdse eltt.
1. A l egsz testt meg kell tudnunk simogatni.
2. Trnie kell, ha egy ktllel vagy lasszval egsz testn megrintjk.
Csak akkor rkezett el a ktfkhez val szoktats ideje, ha a fent emltett rintsek alatt a l teljesen elengedett.
Kezdetnek pr kr erejig krbehajtjuk a csikt a krkarmban. Fiatal lovak esetben fontos, hogy ne erltessk meg ket tlzottan, mert a td s a lbak mg nem terhelhetk annyira, ezrt a lovat ne futtassuk 3 krnl tovbb anlkl, hogy lehetsget adnnk a pihensre. A terhelhetsg mrtke fgg a kortl, kondcitl s az idjrstl is. Magas hmrsklet s pratartalom esetn korltozni kell az ignybevtelt.
A ktfk elszr trtn felhelyezsnl ne tegynk heves mozdulatot, ne prbljuk meg lerohanni a lovat. Az llat legyen elengedett, nyugodt, ez mg annl is fontosabb, mint hogy egybl sikerljn pontosan feltenni a ktfket. Lghat ferdn, egyik fle kimaradhat belle, vagy brhogy helyezkedhet el rajta. Ha ekkor nem vlunk feszltt, s tovbbra is vatosan tevkenykednk, nem fog flni vagy ellenkezni a csik.
Ha mr rajta van a ktfk, elkezdjk gyakorolni a vezetst. Ehhez a gyakorlathoz egy gynevezett csomzott ktfket hasznlunk, mellyel finomabb jeleket tudunk tadni a lnak. Nagy hzer kifejtse esetn a ktl kis keresztmetszetbl addan nagy nyomst fog rezni a l, mely a kikpzs folyamn kerlend.
Minden, a trning sorn tapasztalt fjdalomrzs kslelteti clunk elrst, mert eltereli a csik figyelmt a tanulsrl.
Ha a csik mgis a ktl ellenbe indul el, akkor engedjnk a ktllel, akr gy is, hogy mozgunk a csikval, de egy kis hzst tartsunk fenn a l tarkjn, hogy knyelmetlenl rezze magt. gy el tudjuk kerlni a csik tarkjra nehezed fjdalmasan nagy nyomst.
Kb. 2 mterre llunk a l mellett – nagyjbl egyvonalban testnek kzppontjval. Ekkor megkezdnk egy olyan gyakorlatsorozatot, amelynl azt szeretnnk elrni, hogy a ktl lass hzsra a l hajltsa nyakt a hzs irnyba. Mindig akkor dicsrjk, ha enged ennek az ernek. A jutalmazs abbl ll, hogy megszntetjk a hzst, s elengedjk a ktelet. (Mint ksbb a lovaglsnl a Pull and Slack, hzs s engeds.) Ha olyan csiknl vgezzk a gyakorlatot, amelyiknek mg nem volt dolga ktllel vagy ms korltoz tnyezvel, akkor nem fogjuk azonnal azt kvetelni, hogy hozznk forduljon s rnk nzzen – megelgsznk annyival, hogy ismerkedik a nyomssal s elfogadja azt.
Eleinte jutalmazzuk az engedelmessg legenyhbb jelt is, akkor is, ha csak egy kicsit enged a hzsnak a l. Ha helyesen reagl, lehetsget kell adnunk neki nyaka ellaztsra s kinyjtsra, mieltt jbl hzert gyakorlunk r. Ha mr biztosan reagl a hzsra, nagyobb ert fejtnk ki, hogy elrjk a nyak mg nagyobb fok hajltst. Ekkor elkezdi lbait is hasznlni a l, felnk fog fordulni s lpni. Ha ezt teszi, megsznteti a tarkra gyakorolt nyomst.
A gyakorlatot mindkt oldalon gyakoroljuk. Miutn jutalomknt engednk a hzson, fesztsk meg azonnal a ktelet, mieltt teljesen kiegyenesti a l a nyakt.
Kvetkez rszclunk annak elrse lesz, hogy ne a ktl hzza a lovat, hanem kvesse a ktl hzst. Lazn tartjuk a ktelet, s amikor el akar tvolodni tlnk a csik, vatosan „felvesszk” a ktelet, s engedjk, hogy a csik beleszaladjon ebbe az enyhe hzsba. rezni fogja a fkezert, s megll. Ajnlatos hosszabb ktllel dolgozni, ezzel elg idnk van a finom reaglsra, ha el akarna inalni a csik. Nagy lehet a ksrts, hogy ervel brjuk jobb beltsra, s megmutassuk, hogy ki a fnk, de gy nagy a veszlye, hogy fjdalmat okozunk neki. Legynk trelmesek, s viselkedjnk gy, mintha valban el tudna valamennyire hzni minket.
A kvetkez gyakorlatok bemutatjk lpsrl lpsre, hogy tanthatjuk meg a csiknak a vezethetsget, s arra is alkalmasak, hogy javtsk a l vezets kzbeni engedelmessgt.
Elszr nem az elre, hanem az oldalra hajlst kveteljk meg. A l bal oldaln llva hzzuk a ktelet, amg a l enged, majd ugyanezt elvgezzk jobb oldalon is. Az elre irnyul mozgst akkor kezdjk el, ha ez mr nagyon jl megy. Minden apr, engedelmes mozdulatot a ktl meglaztsval, a l simogatsval jutalmazunk.
Amikor mr tbb lpst tesz irnyunkba, lerunk vgl egy krt, mikzben mind tovbb fordulunk, s megprbljuk a hzst egyenesen vgezni. Mindig a lehet legkevesebb ert fejtsk ki a kvnt reakci elrse rdekben. Kveteljnk mindig pr lpssel tbbet, nagyobbtsuk a krt, s vgl velnk egytt elrehalad a l.
Ekkor menjnk egy picit htrbb, s vegyk r, hogy elttnk menjen. Ha megteszi, hagyjuk a ktelet egy darabig lazn, hogy utna jra megfesztsk („felvegyk”), amg nem reagl, s jra hozznk nem fordul. Ekkor szntessk meg a hzst. Vgl ksztessk vatosan, hogy kicsit gyorsabban haladjon elttnk. Ezzel a gyakorlattal elrjk, hogy ellenkezs helyett engedjen a l a nyakat vagy ktfket r hz-, illetve nyomerknek. Elkerlend, hogy hzassa magt, vagy rngassa a ktelet, rjk el, hogy meglehetsen messze elttnk menjen (kb. 3–5 m-re). A mr elvgzett leckkbl megtanulta a l, hogy bizonyos jelekre tvolodjon elre tlnk. Ezt a tvolsgot ksbb cskkentjk, ha rjn, hogy tempjval alkalmazkodnia kell ahhoz, hogy elttnk maradjon, ha htulrl hajtjuk.
Ahhoz, hogy a lovat a vgs kvnt pozciban tudjuk irnytani, lljunk vlla mell, s menjnk az orra fel, forduljunk szk krben elszr jobbra, majd balra, s vegyk r, hogy krbejrjon, ill. kikerljn minket.
Akztt, hogy nem engedte megfogni magt, s hogy vgl mellettnk get, j esetben 2 ra telik el, de ez esetenknt vltoz lehet. Legynk trelmesek, s ha kell, fordtsunk akr tbb napot is a cl elrsre.
A kvetkez rszben tbbek kztt arrl lesz sz, hogy miknt sajtttathatjuk el az idsebb lval a korrekt vezethetsget.
A csomzott ktfk s a kikpzshez val idelis vezetszr megrendelhet a 70/319-3465-s telefonszmon.
7, eddig megtett lps:
1. A l hozzszokott a ktfkhez.
2. Elfogadta a vezetszr hzerejt.
3. A ktl hzst rezve reagl, s hozznk fordul.
4. Elkezd kvetni minket, ha enyhe hzst rez a ktlen.
5. Elrefel tvolodik tlnk parancsra.
6. Vgl vllunk mellett tudjuk vezetni. |