Ha a l azt mondja: "Nem!" Lusta lovak?
Ki szeret htramaradni a kilovaglson, mert a l egyszeren nem hagyja hajtani magt? A djlovagl ngyszgben "csoszogni" szintn nem kellemes. Ugrs eltt a l egyre lassul ahelyett, hogy hzna az akadlyra, mi lehet vele? Gyakran tallkozni l-lovas prosokkal, amelyeknl az elrehalads fradsgos s gyakran sikertelen knszenvedss vlik. Vertkben sz, lilul fej lovasokat ltni olyan lovakon, amelyeken egyrtelmen ltszik a kedvetlensg, egyltaln nem szmt ritkasgnak.
Jobb esetben a lovas megmarad a - sajnos hibaval - testi megerltetsnl. Rosszabb esetben a plca s ostor szakszertlen hasznlatval prbljk elrehaladsra ksztetni a lovat. Elismerem, ktsgbeejt, ha a l minden fradozsunk ellenre gyet sem vet rnk. Egyszer eszkzkkel egyttmkdsre ksztetni mgis lehetsges lehet.
Testileg s lelkileg egszsges?
Az els krds, mint mindig: nem betegsg okozza-e a l "lustasgt"? Nincsenek komoly egszsgi problmi, pldul lgti megbetegedse? A kehessg pldul meglehets "fkez tnyez" lehet. Lehet, hogy kliks, s a hasban lv leveg miatt esik nehezre a munka? Milyenek az inai s zletei? Vannak-e htproblmi? Lehet, hogy a pati vannak olyan rossz llapotban, hogy a futs fjdalmat okoz neki? Kiegyenslyozott s elegend a tpllka? Minden problmnl, ami a lval kapcsolatban merl fel, elsknt az egszsgre vonatkoz krdseket kell tisztzni. De a pszicht is pontosan meg kell vizsglni ppen a kedvetlensggel s kzmbssggel sszefggsben. Taln csak nemrg szaktottk ki a lovat szocilis krnyezetbl? Vagyis egy fontos fajtrsa mr nincs mellette? Milyen az elhelyezse? Van elg mozgsi lehetsge, friss levegje, trsasga? Mindezek fontos szerepet jtszanak a nyereg alatti teljestkszsg szempontjbl is. Ha nem ezek az okai a munkamegtagadsnak, knyszeren jn a kvetkez krds: megfelel-e a felszerels?
Megfelel a felszerels?
Mr az is elveheti a l kedvt a mozgstl, ha nyomja a nyereg. Rosszul belltott kantr, tl les zabla, nem megfelel segdszrak ugyangy visszatarthatjk a lovat a munktl. Aki nem biztos a felszerels vonatkozsban, krjen tancsot egy szakembertl, s ktsg esetn reduklja rtalmatlan minimumra a teljes nyereg- s kantrfelszerelst. A l most mr taln felledt elrehaladsi hajlandsgnak kiprblst vatossgbl mindenesetre inkbb szilrd kertsen bell, illetve lovardban vgezze...
Hol lovagolok s milyen az edzs?
A lovak a szoks rabjai, s sok dologban nagyra rtkelik a rendszeressget. Ha azonban hetente ht napon t ugyanazon a helyen llandan visszatr feladatokat kap, azt mg a legjindulatbb l is egyszeren unni kezdi. Persze ez a lers a legtbb esetben biztosan tlzs - br pontosan ezt a helyzetet mr megfigyeltem, s nagyon sajnltam az illet lovat. Ennek ellenre a l nvekv kedvetlensge esetn a trningprogramot az lland ismtlsek tekintetben is meg kell vizsglni. Taln mgis be lehet pteni valami jat? Az idomtsi, djlovagl gyakorlatokat nha az ugrplyn is el lehet vgezni, vagy akr egy kilovagls alkalmval. A kzen trtn munka minden kikpzs clszer s vltozatossgot nyjt kiegsztse. Az ugrgimnasztika sok egyb elnye mellett szintn hasznl a munkaterv rdekesebb ttelben. A libikkval, repked szalagokkal vagy traktorgumikkal a sportlovaknl is ellenrizni lehet a bizalmat s a lovas segtsgeinek korrekt elfogadst, s javtani is lehet rajta. Dertse ki, mivel tudja leginkbb felbreszteni a l rdekldst. Olyan gyakorlatokat, amelyek lthatan kedvre vannak, takarkosan (a megszoks elkerlse vgett), de clzottan bepthet a kikpzsi programba.
Mennyire helyesek a segtsgeim?
Erre a krdsre szintn s j adag nkritikval kell vlaszolni. Tny, hogy a legtbb "lustnak" tartott l olyan zavaros segtsgeket kap a lovastl, hogy egyszer csak elhatrozza, az egyszersg kedvrt tbbet nem figyel oda rjuk. Ez persze csak a jindulatbb lovak hozzllsa. A harcias szellem llatok ugyanezt a lovast esetleg egyszeren levetnk a htukrl. Mieltt teht "fegyverhez" nylna, hogy a lovat a rossz lovagls ellenre elrehaladsra brja, srgsen ajnlott sajt segtsgadsi kpessgeinket fellvizsglni s javtani. Sok gond megint csak a lovas lsben gykerezik. Aki pldul megprbl a sajt elremozgsval a nyeregben hajtani, ezzel csak a sajt erejt pazarolja. A lovat annyira zavarja mozgsfolyamatban, hogy hamarosan mr egyltaln nem lesz kedve elre menni. Ez annak a lnak a cikk elejn lert helyzetre hasonlt, amely ppen az ugrsra trtn rlovagls kzben lassul le. Ez a viselkeds azzal magyarzhat, hogy sok lovas az akadly eltti utols mtereken - a jobb hajts rdekben - mg egyszer alaposan belel a nyeregbe, akkor, amikor mr ppen ki kellene knnytenie. Ha tnyleg nem tud puhn, lgyan s korrektl lni, zavar fradozsval annyira gtolja a l elremenst, hogy az a lovasa elleni vdekezsl megmerevti a htt, s sajt szabad futst akadlyozza.
Segtsgek: a kevesebb tbb
Akinek nem elg a sajt ereje (s kpessge), nem csak ostorrt s plcrt nyl. Hiszen a lnak mg a nyakt is "be kell grbtenie", vagyis mg egy segdszrat csatolnak fel r. gy felszerelkezve a lovasnak mr csak elre kell hznia, hogy a fej lekerljn, htul pedig szurklni s a plct hasznlni, hogy az elrehaladst elrjk... Aki csodlkozik, hogy a lnak ilyenkor elmegy a kedve az egsztl, taln mg nem gondolkodott el ezen igazn. Ha a l teljesteni akarja a plca s a sarkanty ksztetst, s gyorsabb akar lenni, rgtn az rzketlen kezekben lv segdszrakba tkzik. Ha visszatartja magt a kemny szraktl, htulrl kapja meg a "bntetst". Sok esetben rdemes a l felszerelst egyszer a nyeregre s egy csikkantrra cskkenteni. Persze nem szabad a viselkeds azonnali megvltozst vrni. A lovasnak ezzel az intzkedssel sszefggsben minden utastst a szabad s knyszermentes elrehaladsra kell korltoznia, mghozz hosszabb idn t. A lnak valsznleg elg sok idre lesz szksge, hogy megrtse az j helyzetet, s tnyleg rme teljen az elrehaladsban. A lovasnak ebben az idben a segtsgadsait is fleg a l termszetes mozgsnak engedsre kell reduklnia, s megprblnia a lehet legjobban tmogatni s a lehet legkevsb zavarni azt.
A varzssz: rzkenny tenni
Ktsgtelenl elfordul az a helyzet is, hogy egy alapjban mr meglehetsen j lovas tkletesen eltompult lra akad, amely mr egyltaln nem reagl a korrekt s finom segtsgekre. Tudatosan mondom: "mr nem"! Egy ilyen llat is ksz volt egykor hallgatni a lovasra. Az lland nem megfelel segtsgekkel val munka s rossz lovasok ltal egyre inkbb a kedvetlen kzny llapotba sllyedt. Valsznleg mg csak nem is szndkosan - rzketlenn tettk. Ebben a szban mr a megolds is benne foglaltatik: rzkenny tenni! Ez alatt azt az eljrst rtjk, hogy a megfelel segtsgek hasznlatnak erssgt addig cskkentjk fokozatosan, mg a l ismt nem reagl a legenyhbb sly-, csizma- s szrsegtsgekre is, s nincs szksg tovbbi segt intzkedsekre. Ezt a mdszert csak tapasztalt lovasok alkalmazzk, vagy legalbb szakrt felgyelete mellett.
Hogyan?
Az "rzkenny tenni" munkafolyamata a kvetkezkppen nz ki: a lnak kezdetben alapveten finom segtsgeket adnak. Ha nem reagl rjuk, nem lassanknt fokozzk az erssgket, hanem azonnal kimondottan vilgos utastst adnak. gy vltogatjk ket, de kzben a lnak hagynak egy kis idt, hogy a finom segtsgre is reagljon. A pillanatnyi siker ltalban mr kevs "korrepetls" utn jelentkezik. Ahhoz mr tbb trelemre van szksg, hogy ezeket a reakcikat rgztsk. A lovasnak semmikppen sem szabad ismt minden lpst "kihzni a lbl", s minden segtsget tzszer "elre megrgni", mg vgre el tudja hatrozni magt. A lnak kvetkezetesen hosszabb idn keresztl (az idtartam minden egyes lnl klnbz) kell tisztzni, hogy a lovagls kellemesebb, s mg szrakoztat is lehet, ha a trsak klcsnsen hallgatnak egymsra. Ez azt az utastst is magban foglalja, hogy egy jrmdot vagy tempt alapveten addig tartson, mg a lovas j segtsggel vltozst nem jelez.
A zrt ht
A lovas szmra tovbbi kihvst jelentenek azok a lovak, amelyek csak ltszlag engedelmeskednek. Pldul getsre vltanak, de sebessgk a legcseklyebb mrtkben sem utal erre. ppen ellenkezleg, minl jobban igyekszik a lovas, annl lassbb vlnak. Klnsen knnyen vgzik ezt a gyakorlatot a rvid ht lovak. A ht ugyanis ennek a viselkedsnek a kulcsa. Ha a l semmilyen jrmdban nem hagyja elre hajtani magt, kzenfekv a felttelezs, hogy fleg htban teljesen elzrja magt a lovasnak. Elfogadja a klnbz jrmdokra adott utastsokat, lendletnek kifejlesztse azonban teljesen lehetetlen, mert blokkolt htval nem tud elreviv energival futni. Annak, mirt tartja ennyire feszesen magt a l, klnbz okai lehetnek. A leggyakrabban tarts lovaglsi hibk kvetkezmnye, mind az alaplsben, mind a kikpzs felptsben. Annak, aki elhanyagolja a lazt fzist, aki sokat lovagol egyenesen, aki segdszrakkal dolgozik a lovn, aki figyelmen kvl hagyja az alapjrmdok termszetes ritmust s sszekeveri a siets futst a kzepes tempval, a legjobb eslyei vannak r, hogy zrt htat lovagol a lovba. s minl rvidebb a l hta, annl knnyebben.
A ht nyitsa
A megolds mr a problma lersbl kitnik. A szilrdan tartott ht lovakat lpsrl lpsre egyre tovbb kell vezetni a gimnasztikai munkba. vatosan kell eljrni, hogy ne terheljk tl a teljesen megfeszlt htizmokat, hanem lassan nyjtsuk ket. Aki tl gyorsan tl sokat kvetel, csak azt ri el, hogy a l mg jobban megfeszti magt. Ha azonban aztn sok lazt munkval, mint pl. lovagls ves vonalakon, gyakori tmenetek, ugrgimnasztika, szabad elrevgtats a terepen s mg sok minden ms, ismt meg/kinyitja a htat, biztostani kell, hogy a lovasnak rzkeny lovaglssal s korrekt segtsgekkel eslye legyen a lovat maga eltt tudni.
Ha semmi sem segt - a totlis munkamegtagads
Ha nha-nha elfordul, hogy a lova egyszeren megll, s lthatan semmivel sem lehet elrehaladsra sztklni, ismt tbb ok is szmtsba jhet. Taln egyszeren csak nem akarja otthagyni fajtrsait. Ezt knny ellenrizni, ha ismt hazafel vesszk az irnyt. Ha megint megjn a kedve a munkhoz, knnyen felismertk a hinyos mozgsigny okt. A javtsa - mint oly gyakran - az istllban kezddik, a legeln, kzen. Az ember s a l viszonyt jra fel kell pteni az ember elsbbsgnek rtelmben. Ha az ember vezets irnti ignye aztn magtl rtetdv vlt a l szmra, magtl is oda fog menni, ahov a "fnk" akarja. A vratlan ellenkezs msrszt arra is utalhat, hogy az llat pszichje slyosan zavart. Ezt pontos s folyamatos megfigyelssel kell ellenrizni, s esetleg szakemberekkel is meg kell beszlni.
Ha a l gy rzi, tlterhelik
Az - emberi szemszgbl - "butnak" nevezett lovak is hajlamosak nha egyszeren megllni, s sem az elrehajt segtsgekkel, sem ms hatsra egy tapodtat sem mozdulni. Ennek oka gyakran az, hogy a pillanatnyi helyzetet nem tudjk feldolgozni, s totlisan elbizonytalanodnak. Egy lpst sem mernek megtenni. Ebben az esetben elszr vatosan meg lehet prblni megfordtani a lovat. Vgl is ez semmi ms, mint prblkozs, hogy kibillentsk egyenslybl, mg a lbt fel kell emelnie, hogy az thelyezett slypontot kvetni tudja. Ha ez sem segt, alig marad ms htra, mint egyszeren kivrni, mg a l magtl megmozdul, vagy leszllni, lentrl ismt mozgsba hozni, majd a visszals utn ellrl kezdeni a prblkozst. Ms lovak trsasga mg slyosbthatja is a helyzetet. Vgs soron azonban elengedhetetlen meggyzni rla a lovat, hogy az ember olyan fontos s megbzhat, hogy minden helyzetben lehet kvetni az utastsait. Ehhez az is hozztartozik, hogy helyesen becsljk fel lovunk felfogkpessgt, s ne tmasszunk tlzottan magas kvetelmnyeket vele szemben. |