Tantsuk meg az idsebb lnak, hogy hagyja magt vezetni
Nha tallkozhatunk olyan idsebb lval, aminek mr van tapasztalata emberekkel, s hinyzik az alapnevelse, valamint a ktfkes s vezetsi tanulmnyai. Ilyen lnl a Lovaslet szeptemberi s oktberi szmban lertakat kell vgig csinlni, majd a ktfket feltenni.
Ha nem tetszik neki, hogy fel akarjuk tenni a ktfket, akkor ez egyelre nem gond. Dolgozzunk tovbb a krkarmban azon, hogy jobbra s balra forgassuk, s felszltsuk, hogy felnk forduljon ahelyett, hogy a fejvel a karm szln "lgna". Egy id utn a l meg fogja unni ezt, s azt gondolja magban: "Istenem, brcsak hagyn mr, hogy meglljak, s tenn mr rm a ktfket."
Ha az idsebb l mr elfogadja a ktfket, akkor gy folytatjuk, mint a csikknl. Oldalra llunk, lassan hzst ptnk fel a ktllel, s azonnal lazra engedjk, ha a l elszr a fejvel, ksbb az egsz testvel kvet minket. Gyakran fog az idsebb l ellenkezni, amikor elre kellene lpnie, s ellen fog hzni, ha hzst rez a ktfken. Ennek a reakcinak az erssge attl fgg, hogy mennyire rzi magt a l "csapdban". Persze nem akarunk ktlhzsi versenyt rendezni vele. Ez nagy hiba lenne, hiszen egy ktlhzsi harc csak azt rn el a lnl, hogy ellenkezzen, s rohanva htrahzzon, ha megktve rzi magt.
Emlkeznnk kell r folyamatosan, hogy a gyakorlatok, amiket csinlunk, mind-mind ptkocka. Minden ptkocka fontos, s alapul szolgl a kvetkeznek. Ha vletlenl megmutattuk a lnak a kikpzs valamelyik fokn, hogy elrohanhat, akkor a ksbbi trning sorn is el fog jnni ez a hiba. Gyakran a problmk gykerei a rossz alapozsban vannak.
Mindig, ha egy l htrahz vagy megmerevedik, el kell trteni azonnal, azzal, hogy - valahogy - rvesszk, hogy mozogjon. Ezutn figyeljnk arra, hogy a kell irnyba mozogjon. Mikzben megkapjuk a mozgst, figyeljnk r, hogy a l ne forduljon ellennk.
Ha a l hzdozik attl, hogy elremenjen, vegyk kiskrre.
Mint ahogy az emberek sem, a lovak sem reaglnak egyformn. Vannak olyan lovak, amik a ktlen azonnal elszaladnak, ha lehet, s gy knny a ktl hzst felpteni nluk, vannak olyan lovak is, amik nem hajlandak egy lpst sem elre megtenni.
Az alapoz krkarmos trning megtantja a lnak, hogy forduljon, s a trnerre nzzen. Ha ezt mr megtanulta, egy idsebb lnl lehet, hogy nehezebb lesz elg tvolra elkldeni elg ideig ahhoz, hogy megtanulja a nyakt hajltani, s a ktl hzsra engedni. Prbljuk meg minden eszkzzel a lovat elhajtani magunktl - hangos zajokkal, a futszraz ostorral, lasszval, vagy ami ppen az esznkbe jut. Ha a l eltvolodik, fejtsnk ki enyhe hzst a ktllel. Ha a l ezt megrzi, elfordul, hogy nhnyat bakol. Ha ez trtnik, akkor valsznleg pr bakols utn meg fog llni, felnk fog fordulni, s rnk fog nzni. Mirt teszi ezt? Mert mr megtanulta, hogy bkn fogom hagyni, ha ezt teszi. Ha ebben a szakaszban nem tudjuk rvenni a lovat, hogy mozduljon, s megfeszlve llva marad, akkor a kvetkez alkalommal sokkal nagyobb problmnk lesz. Anlkl mozgassuk meg a lovat, hogy a ktlen hznnk kzben. Ne felejtsk el: csak mozgsban tudjuk rvenni, hogy reagljon a krseinkre.
Ha a l nem akar mozdulni a ktllel, akkor tvoltsuk el azt, s trjnk vissza a trning elbbi szakaszra, amikor mozgattuk, fordtottuk, s elkldtk jelre. Ebben az esetben a kvetkezkppen kell eljrni:
1. Trjnk vissza a trning azon rszre, ahol "j vlaszokat" kapunk a ltl. Ebben az esetben ez azt jelenti, hogy a lovat ktfk nlkl r tudjuk venni, hogy a felszltsunkra mozogjon.
2. Kapjuk meg a "j reakcit" jra s jra.
3. Ezekre a reakcikra tudunk pteni a ksbbiekben. Ebben az esetben ez azt jelenti, hogy a lovat ktfkkel s ktllel is r tudjuk venni, hogy mozogjon el tlnk. Ha ezt elrtk, akkor a kvetkez lpst is megprblhatjuk. Ez az lesz, hogy a lovat a ktl vgig el tudjuk kldeni, s ott meg tudjuk lltani. Ezen a ponton kis hzst fejtnk ki a ktlre, hogy a l a nyakt meghajltsa felnk.
Gyorsabb, jobb reakcit rhetnk el a lnl, ha egy gyorsabb jrmdban tudjuk elkldeni magunktl. Ha ekkor tl ersen hzna, trjnk vissza egy lassabb jrmdra.
Ezutn azt krjk a ltl, hogy elttnk menjen a krn. A l valsznleg a hzs ellen fog dolgozni, s megprbl minket elhzni. Mikzben gy krberohan, megfigyelhetjk, hogy vgl felnk hajltja a nyakt, s abbahagyja a fejvel val csapkodst is. A hzs a ktlen is kisebb lesz, ha felnk hajltja a nyakt. A gyakorlat ismtelgetse utn a l el fog lazulni, meg fogja szokni a ktl hzst, s enged neki.
A vezets teht csak azt jelenti, hogy a l a ktfk nyomsra enged. Minden gyakorlatunkat gy kell felptennk, hogy a l meghajltsa a nyakt, s engedjen a nyomsnak.
Halad gyakorlat lesz, amikor a ktelet tvezetjk a l nyaka felett. Amikor hzzuk a ktelet, al enged a nyomsnak, s kveti a hzs irnyt a fejvel s testvel (elfordul tlnk). Ez nehz lesz a lnak, hiszen megszokta, hogy a nyomsra felnk forduljon.
Kezdjk el elszr arra az oldalra hzni, amerre a ktl vezet, aztn menjnk a msik oldalra a l mgtt, s hzzuk tovbb arra. Ha a l jl csinlja, akkor mr nem kell kzben oldalt vltanunk, hogy vezessk vele a lovat, hogy kvesse.
Ha ezeket a gyakorlatokat vgig csinljuk, akkor a l hagyni fogja magt minden gond nlkl vezetni. Minl tbbszr gyakoroljuk ezeket a feladatokat, annl jobb lesz az eredmny.
Visszahzs - ha nem hagyja magt kiktni
A legtbben kzlnk mr tallkoztak olyan lval, ami a kiktszr ellen harcolt, s htrafel hzott. Olyan lovakat is, amik veken t gy viselkedtek, meg lehet tantani, hogy hagyjk magukat kiktni, s nyugodtan lljanak. A leckt ehhez gy kell felpteni, hogy a l megrtse, s senki - se llat, se ember - ne srljn.
Meg kell hatroznunk, hogy mi a problma oka. Ez segt, amikor a lval meg akarjuk rtetni, hogy nem szeretjk, ha az oszlopot, ft, vagy akr minket "gykerestl tp ki".
Ha egy l a kiktszr ellen hz, akkor a nyoms, illetve hzs ellen harcol, amit a ktfk ltal rez. Nincs klnbsg, hogy mi hzzuk a lovat elre, vagy hzza magt htra. A l szmra mindkett egyforma rzs.
A clunk az, hogy rvegyk a lovat, hogy megktve nyugodtan lljon. Nem j, ha az ellenkez lovat egyszeren egy elg ers oszlophoz ktjk ki, amit nem tud elhzni, mert gy a tantsi leckt a vgnl kezdjk. Ha mgis ezt tesszk, akkor csak azt rjk el, hogy egyre ersebb ktfket, ktelet kell beszereznnk, s egyre ersebb oszlopokat kell keresnnk, s csak nni fog a l ellenkezse. Ehelyett meg kell rtetnnk a lval, hogy nem kell ellenkeznie, ha nyomst rez a tarkjn a ktfk ltal. Meg kell tanulnia, hogy engedjen ennek a nyomsnak.
Mieltt ezt a leckt elkezdennk tantani, mr az sszes vezetsi gyakorlaton tl kell esnnk, ami idsebb lovakhoz van. Akkor is, ha mr jl vezethet, de nem hagyja magt kiktni, menjnk t jra a vezetsi alapgyakorlatokon. Koncentrljunk az els krkarmos leckre. Ezutn, ha ktfket s vezetszrat hasznlunk, vegyk jra azt a gyakorlatot, ahol elkldjk a lovat, majd felnk fordtjuk.
Vgl hajtsuk a lovat gy, hogy mgtte megynk, onnan irnytjuk, s fordtsuk gy, hogy a ktelet a hta fltt hzzuk. Mindegyik gyakorlatnl meg kell vrnia a lnak a jelet, hogy mikor forduljon meg, vagy mikor forduljon felnk, s nzzen rnk. Figyeljnk arra, hogy elszr a nyakt hajtsa meg a kvnt irnyba, mieltt a lbait mozgatn, s felnk fordulna. Mikzben ezeket a gyakorlatokat csinljuk, olyanok vagyunk, mint egy mozg oszlop, amihez a l ki van ktve. A kvetkez lps, hogy fokozzuk egy kicsit a tempt, mieltt a lovat felnk fordtannk. Egy enyhe hzsnak is elgnek kell lennie vgl, hogy a l getsben meghajltsa a nyakt s elengedett legyen, amikor a fordulatot vgrehajtja.
Amikor elkezdjk hzni a ktelet, tegyk ezt a l hta mgtt, hogy a nyoms htulrl jjjn, s a l ersebben rezze. Ez segt abban, hogy a lovat a gyorsabb s hirtelenebb megllsra tantsuk. Ez a hirtelen meglls el fogja kszteni a lovat arra az rzsre, amit akkor rez, hakiktve rnt egyet az oszlopon.
Mikzben a l kivitelezi a fordulatot, a fejt a hzs irnyba fordtja, amivel jelzi, hogy ksz fordulni. Ez j, mert azt is mutatja, hogy ksz a megllsra. Ksbb, amikor kiktjk, akkor is azt akarjuk, hogy abbahagyja a mozgst s meglljon.
A kvetkez gyakorlathoz ismt a l htn vezessk t a ktelet, hogy hzsnl elforduljon tlnk, mint a vezetsi lecknl. Krjk a ltl ugyanezt a gyakorlatot, csak most nagyobb sebessggel. Ha a l megll, de nem hajltja a nyakt a hzs irnyba, s nem fordul, akkor fent kell tartanunk a hzst addig, mg enged s fordul. Ne fljnk attl, hogy van-e a hzshoz elg ernk. Egy 5 kils hzs ugyanannyira hat, mint egy 100 kils, csak lassabban. Egyszeren nem szabad feladni. Egy l, amelyik htrafel rngat, az ideges. Ez azt jelenti, hogy "ram alatt" van, s feszlt. Ezrt ptjk fel ezt a gyakorlatot tudatosan gy, hogy amikor enged, ellazulhasson, ekkor abbahagyja a hzst, s vgl abbahagyja a mozgst is. A gyakorlat sorn a l vgl is a megllsra gondol, mi pedig arra, hogy mozgassuk. Ha vgl a kiktoszlophoz megynk, a l mg mindig a megllsra fog gondolni - s pont ezt akartuk elrni.
Ha a l mr a legkisebb hzsra is nyakbl enged, akkor mehetnk a karmhoz. A karmnl azt fogjuk szimullni, hogy a l ki van ktve. Ehhez a ktelet tvezetjk az oszlop mgtt gy, ahogy a 2. kpen is szerepel. Ne kssk mg ki a ktelet az oszlophoz, s ne is hurkoljuk gy krbe, hogy megfeszlve maradhasson. Fontos, hogy szabadon csszhasson.
Nem kell, hogy valami nagyon stabil oszlop legyen - csak az fontos, hogy a l ne srlhessenmeg, ha nekiugrana, nekimenne. Semmikppen se csinljuk ezt a gyakorlatot szgesdrtnl, vagy brmilyen ms drtos kertsnl.
Eleinte hagyjuk a ktelet olyan lazra, hogy a l 3-5 mteren szabadom mozoghasson az oszlop eltt. Ezutn vegyk r, hogy mozogjon. Ha ezt teszi, akkor egy kevs hzssal vegyk r, hogy odaforduljon a kertshez s rnzzen. Ha a l nem fordul, hanem htrafel rngat, akkor engedjk el a ktelet, s trjnk vissza a megktttsg gyakorlathoz oszlop nlkl. Ha ez mr jl sikerl, akkor ismt megprblhatjuk a kertsnl.
Ha a l a kerts mell befordul, akkor menjnk t a l msik oldalra, kzben a ktelet lengessk a teste s a feje felett t gy, hogy a msik oldalrl ismt hzhassuk. Ha a l a ktlbe akadna vagy flne, akkor engedjk el a ktelet, s kezdjk ellrl. Ha a l elkezdene htrafel hzni, akkor engedjk el a ktl vgt, menjnk a lhoz, s fogjuk meg a ktelet az oszlop msik oldalnl, amikor tcsszik. Tartsuk a keznket legalbb msfl mterre a kertstl, mikzben a ktelet tartjuk. gy el lehet kerlni a srlseket.
Vegyk r jra a lovat, hogy a kertsnl/karmnl jra ide-oda mozogjon. Gondoljunk kzben arra, hogy azt szeretnnk, ha a l elmenne a ktl vgig, ott egy enyhe nyomsra/hzsra megfordulna s megllna. Ha vgrehajtjuk a gyakorlatot, akkor ismt mozgassuk a lovat, majd hajtsuk vgre a msik oldalrl, majd megint errl. Ha mr jobban megy a gyakorlat, s a ktl hzsra gyorsabban reagl, akkor rvidtsnk a ktlen, s vegyk r a lovat, hogy a kertshez kzelebb hajtsa vgre. Ismtelgessk ezt a gyakorlatot, s ha a l ksz egy-egy lpst elre, az oszlop fel is engedni, akkor rvidtsnk a ktlen mindig egy kicsit addig, mgel nem rjk, hogy a l az oszlop kzelbe nem kerl. Csak ha mr az oszlopnl is nyugodtan s ellazultan tud llni, akkor kssk ki.
Csinljuk meg tbbszr ezt a gyakorlatot gy, s szre fogjuk venni, hogy mekkora klnbsg lesz a lovunk viselkedsben kikts, vagy vezets kzben. |