lovakandponik2
lovakandponik2
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 
Thanks
 
Fajtk
 
Betegsgek
 
Munka
 
ra s Naptr

 
Lovaglsi stlusok/lpsek
 
Pony Club
 
Tenyszts
 
Suttog cikkek
 
Jrmdok
 
A l lelke ... vagyis a PATA
 
Lovasiskola!
 
Szllts
 
A lovak viselkedse
 
60 milli v alatt
 
L s ember
 
Egrkvet
 
Lovasmvszet
 
E havi szavazsunk
Drga sportnak tartod te a lovaglst???

Igen, mindenkpp ezrt nem is lovagolok
igen
megfizethet
inkbb az idhiny ami akadlyoz
egyltaln nem tallom drgnak
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Az oldaladra
 
Nyihog

Style Preview

 
Men1
Tartalom
 
Monty Roberts

Egy ember, aki beszli a lovak nyelvt

 

Monty Roberts 1935. mjus 14.-n szletett egy Kaliforniai kisvrosban Salinasban, a rode hazjban. Szlei lovakkal, lovasoktatssal foglalkoztak, gy szinte az anyatejjel szvta magba a lovak s a lovagls szeretett.

A fiatal Monty alig volt egyves, amikor desanyja lovaglsa kzben mr mindenhov magval vitte. Kt vesen pedig, mr napja nagyobbik rszt sajt lova htn tlttte. Egy 17 ves westernl volt a kis Monty „babysitter”-e.

Monty desapja hamar felfedezte fia lovas tehetsgt s kamatoztatta is azt. Fit sorra nevezte be a western versenyekre, aki legtbbszr meg is nyerte azokat. (Az els versenyt ngy vesen!) Mr fiatalon tbbszrs gyztes vagy vilgbajnok volt western lovaglsban, mint pl. a Team-Roping-ban (marha elfogs lasszval), Bullridind-ben (bikamegls), Bulldogging-ban (marhaelfogs lhtrl ugorva), Cutting-ban, Horsemastership-ben, …stb. s galoppversenyeken is.

A fiatal lovas „mssgra” elszr htves korban derlt fny. desapja ekkor rezte elszr gy, hogy fit be kell avatnia a „lbetrs” mestersgbe.

Monty apja a szoksos mdon, erszakkal trte be a lovakat. Az els ngy napban egyenknt kikttte ket egy ers oszlophoz s vgig verte egy ktlre erstett zskkal vagy ponyvval, hogy az akaraterejket megtrje s minden nem ellenllsukat csrjban elfojtsa. A kvetkez napokban mindez tovbb folytatdott, csak megktztt lbakkal. Vgl, ha a megflemltett l megtrt, egyik hts lbt felktttk s felnyergeltk s gy ltek r                                                                                     elszr.

Montyra negatv hatssal volt ez a fajta mdszer. Elutastotta az erszakot, a l megflemltst. pp ellenkezleg, egy l nyereg al tantst a l bizalmnak s egyttmkdni akarsnak megnyersvel kpzelte. Szerinte az a l nyjt nagyobb teljestmnyt, amelyik szvesen s magtl mkdik egytt az emberrel.

Kezdeti sztns prblkozsait egyes hasonl gondolkods trnerek mdszerei, majd sajt megfigyelsei tovbb csiszoltk.

Nagy hatssal volt r az egyik legeredmnyesebb amerikai galopptrner, Farrell Jones trningmdszere.

Farell Jones versenylovakat, quarter horse-okat edzett oly mdon, hogy szintn nem alkalmazott erszakot, plct.  Elmlete szerint nem a felpiszklt, ideges lovak startolnak elsnek s futnak jobban, hanem azok, amelyek elengedettek, nyugodtak, ugyanis ezek nem fecsrlik el feleslegesen az energijukat – pldul a startboxban idegesen izegve-mozogva. Szerinte a lovat azrt megflemlteni, hogy flelembl fusson, nemcsak szksgtelen, hanem haszontalan is. A lra nem szabad rknyszerteni az akaratunkat, a „kell”, vagy a „muszj” helyett a „szeretnm, hogy megtedd” a helyes hozzlls, illetve, hogy elrjk azt, hogy a l magtl is meg akarja tenni azt, amit tle krnk. A lovak maguktl is akarnak versenyezni, ez velk szletett tulajdonsg. A trning clja az, hogy ezt kihozzuk bellk ahelyett, hogy erre erszakkal (plcval) knyszertennk ket.

F.J. a kvetkez kpen szoktatta a csikkat a startboxhoz:

A csikt kantrszrnl fogva elszr -htulrl elre- tvezette egy olyan startboxon, aminek az els s hts ajtaja is nyitva volt. Ekzben egy idsebb l mindig kzvetlenl mellettk maradt. Ezt tbbszr megismteltk mindaddig, mg a l mr nem idegenkedett a startboxtl. Ezt kvetn a feladatot mr gy hajtotta vgre, hogy miutn bevezette a lovat a boxba, becsukta az els ajtt. Hogy a l jl rezze magt a boxban, elbe tettek egy vdr abrakot. Ekzben az idsebb l jl lthat mdon a mellette lv boxban llt. Ha a l mr megszokta a bezrt boxban val vrakozst, kinyitotta az els ajtt s ahelyett, hogy kivezette volna a lovat, idt hagyott neki s hagyta, hogy a l dntse el magtl, mikor akar kimenni.

A legkzelebbi alkalommal mr –mikzben a l a startboxban vrakozott- az idsebb lval elindultak a plya hosszban. Ekkor, miutn kinylt a box ajtaja, a csik magtl kistartolt s idsebb trsa utn eredt kvetve azt vgig a plyn. Ha az idsebb kancval gyorstottak, a csik is ugyangy tett, hogy utolrje. Ezzel a mdszerrel rvid idn bell F.J. elrte, hogy a csik nem flt a startboxtl s sajt magtl, feszltsg nlkl alig vrta, hogy olyan gyorsan ahogy csak tud rajtolhasson s utolrhesse a vezet lovat. Fontos: a vezet lovat kicsit mindig vissza kell fogni, hogy a csik utolrhesse s „legyzhesse” , hogy a verseny szrakozst, sikerlmnyt jelentsen szmra.

Monty kilenc ves volt, mikor nagybtyja elmeslte neki, hogy hogyan fogtk be a Cherokee indinok a vadlovakat: Az indinok pr napig egyszeren csak nyugodtan kvettk a mnest, majd egyszer csak visszafordultak az ellenttes irnyba. A lovak szintn ezt tettk, kvettk az indinokat, akik egy pr holdas karmba vezettk ket.

Ezt a viselkedsi mdot nevezte Monty „jo-jo-effektusnak”. Ez az elrenyomuls-visszavonuls” elmlet kpezte ksbb az alapjt technikjnak a lovakkal val foglalkozs tern. 

A salinasi roden minden vben megrendeztk az gynevezett, vadl (galopp)versenyt”. Ehhez vente tbb mint szz musztngra volt szksg. Monty elszr 12 vesen vllalta el, hogy megszervezi az llatok befogst.

Mikzben trsaival veken keresztl fogta be a vadlovakat a verseny szmra, Monty mind jobban s jobban megismerte s megrtette a vadlovak viselkedsmdjt.

Megfigyelte, hogy a vezrkanca (a mnest, a hiedelemmel ellenttben nem a vezrmn, hanem ltalban a vezrkanca irnytja) gy tartatja be a mnesbeli rendet a mg rakonctlan csikkkal, hogy miutn rtmad a bajkeverre, kizavarja s tvol tartja azt a mnestl. A vezrkanctl, mr amgy is megrettent llaton mg jobban eluralkodik a flelem, mert az egyedllt a hallt jelentheti. Megprbl visszatrni a tbbiek kz, de a vezrkanca -aki llandan rajta tartja a szemt- jra s jra megakadlyozza ebben. A bajkever szmzetsben egy id utn rdekes mozdulatsorba kezd: elszr kitgult orrlyukakkal le-fel futkos, mikzben csavargatja a fejt, majd a megbns jeleknt, rg s nyal mozdulatokat tesz s kzben lassan a fldig hajtja a fejt. A vezrkanca, ha gy tli meg, hogy eljtt az id a megbocstsra, elfordtja tekintett a szmzttrl s elfordul tle.

Ez a nma testbeszd a lovak nyelve, amit Monty a kvetkez kpen fordtott le magnak:

Ha egy l bizalmt s egyttmkdni akarst szeretnnk elnyerni, elszr meg kell krnnk, hogy tvolodjon el tlnk azrt, hogy majd ksbb megkrhessk, hogy trjen vissza hozznk.

Montynak a telivrekkel val foglalkozs tern is volt gyakorlata. Ezrt 1964-ben egy Hasting Harcoutr nev amerikai milliomos felkrte (western s telivr) lovai trningezsre s versenyeztetsre. Miutn bejrta a vilg leghresebb telivr tenyszt helyeit Angliban, Newmarketben, rorszgban, Nmetorszgban, Franciaorszgban, jzlandon, Argentnban, Ausztrliban, …stb. H.H. krsre tervezett egy telivr tenysz s trning farmot, amit Flag Is Up Farm nven a Santa Ynez Vlgyben, Kaliforniban ptettek fel. Ez a farm ksbb M.R. tulajdonba kerlt. (Az rdekessg kedvrt jegyzem csak meg, hogy: a farmon egy 80 boxos trning istll mellett, tenysz istll, mnistll, csikistll, rehabilitcis istll, labor, fedeles lovarda, fedett futszras karmok, sznatrolk, takarmnykever, sztatmedence, irodk, szemlyzeti szllsok kb. 70 fre, gyakorlplyk,…stb. voltak!)

Montynak j szeme volt a lovakhoz. Az ltala vsrolt telivr csikk j eredmnyeket mutattak fel: pl. egy Sharivari nev csik a Kentucky Derbyn a legjobb 3 vesknt futott. Bahroona pedig 1965-ben az els versenyn Hollywood Parkban 15 lhosszal gyztt. Alleged nev lova ktszer megnyerte a Prix de L’Arc-de-Triomphe versenyt Longchampban, Franciaorszgban.

 

Monty technikja Eurpban akkor vlt elszr ismert, mikor 1989-ben az Angol Kirlyn meghvta maghoz Londonba s megkrte, hogy mutassa be neki munkamdszert. A sikeres bemutat utn felkrte t, hogy orszgszerte tegyen egy krutat, hogy mdszert msokkal is megismertethesse.

Ez utn a bemutatkozs utn Monty sorra kapta a felkrseket Eurpbl , a gyakran problms lovak belovaglsra, vagy „rendbettelre”.

Ilyen problms l volt pl. :

-„Stanley”, egy kezelhetetlen r (Irish-Draugt) mn, aki Monty mdszere utn a fajtja legjobb ugrlova lett rorszgban.

-„Lomitas”, egy nagy remnyekkel indul nmetorszgi 1988-as szlets angol-telivr mn (anyja: La Colorada –Surumu-tl, apja: Niniski, tulajdonosa: Walter J. Jakobs) aki egy id utn nem akart tbb a startboxba bemenni. Lomitas 1990-ben kezdte siker-plyafutst. volt a legtbbre becslt kt ves Nmetorszgban. Problmja 1991-ben kezddtt, azzal, hogy egy id utn alig-alig lehetett mr a lszlltba is bevezetni a startboxrl nem is beszlve. A dolog odig fajult, hogy a startbox iszonya miatt tbbszr kizrtk, majd vgleg eltiltottk a versenyzstl. Monty a tulajdonos krsre Kalifornibl Nmetorszgba replt. Elszr megprblta letesztelni, mi lehet a l problmjnak oka. A lnak klausztrofbija volt. Ha Monty odalltotta a fal mell s megprblta neki nyomni, a l mindig kirgott.

A problma megoldshoz egy krkarmra volt szksg, ahol szabadon engedhette a lovat. Sajnos ez azonban csak egy tvolabbi helyen volt, ahova el kellett volna szlltani a lovat. A l tulajdonosa s gondozi nem sok remnyt fztek a szlltshoz. M. eddigi tapasztalatai alapjn azonban bzott a sikerben. Hozatott egy lszlltt. A sofr szoks szerint az istll ajtba akart betolatni –mint ahogy szoktk, hogy a l ne tudjon a jrm mellett kitrni. M. azonban az udvar kzepre llttatta az autt. Fl rn keresztl dolgozott a lval kzen, majd egyszeren csak bevezette azt az utnfutba. A gondozk sietve be akartk csukni a fut htuljt, hogy a l, ha egyszer mr vgre fent van, ne tudjon letolatni. Monty azonban nem engedte ezt, annak ellenre, hogy tbben vltig lltottk, hogy ha egyszer ki engedi jnni a lovat, azt tbbet vissza nem vezeti. M. csak miutn 15-20-szor elismtelte a le-fel vezetgetst, akkor engedte csak becsukni az ajtt. A szllts zkkenmentesen sikerlt. Megrkeztek a fedett lovardba, ahol sebtiben ptettek egy krkarmot. 15-20 perces join-up gyakorlat utn kialakult kzte s a l kztt a vrt kapcsolat. Hogy ezt tovbb erstse, elbontatta a karmot s tovbb dolgozott a 45 x 30-as lovardban. Msnap megprblta a lovat a startboxba bevezetni, gy hogy elre ment s a l engedelmesen kvette. Ez gy ment minden dleltt, egszen a prba startig –ami sikerrel vgzdtt. Az egy ht mlva tartott 2. sikeres prbastart utn, mr hrom nappal a l ismt versenyen indulhatott.

Monty segtsgvel a problma teht megolddott s Lomitas jra elindulhatott a siker tjn, ami a „Champion”, „az v lova”, cmek mellett, nem kevesebb, mint 1,5 milli DM-t jelentett.

-Prince of Darkness nev, az tlagosnl nagyobb termet mnnek (egy Newmarketben, Sir Mark Prescott ltal trningezett telivrnek) szintn a startbox-szal voltak problmi. M. itt is megprblta letesztelni a lovat, hogy problmjnak okt kidertse. Mr majdnem feladta, mert a l nem szenvedett klausztrofbiban s nem flt a szlltstl sem. A problma oka, mint utbb kidertette: a startboxban lv fellp deszka volt. (Ezt nem tudom micsoda s hogy hogyan hvjk, de itt valamilyen a startboxban lv, a l fara magassgban felszerelt deszkrl volt sz.) A l termete miatt hozzrt ehhez a deszkhoz s ettl pnikolt be. A megolds egy, a l hts rszt vd takar lett, amit ksbb „Monty Roberts takar”-nak neveztek el. Ennek a takarnak a hasznlatval elkerltk, hogy a l kzvetlenl hozzrjen a deszkhoz s gy elmaradt az ezt kvet pnik is. 

                                                                                                                                                                                                                                   

Monty Roberts Join Up (csatlakozs-bizalom elnyersnek) mdszere, lpsrl lpsre

Ez a mdszer mindazok szmra megtanulhat, akik bznak magukba s nem flnek a ltl. Ehhez azonban el kell felejtsk mindazt, amit eddig a „csikbetrsrl” tanultak. Viszont ne feledkezzenek meg azokrl a tapasztalatokrl, amikbl megtanultk, hogy a ltl nem kell flni, de a kzelben gy kell mozogni, hogy az biztonsgos s hatrozott legyen.

Mindig szem eltt kell tartani, hogy a lnak az emberrel szembeni reakcii –fleg egy mg be nem lovagolt csik esetn- a legtbb estben, magtl az embertl fggnek. Lovasknt, lbartknt ha a lovat a tanulsra rknyszertjk, kevesebbet tudunk neki megtantani, mint ha olyan helyzetet teremtnk a szmra, amelybl magtl tanulhat. Az ember esetben is gy van ez: ha egy tanult tanulsra knyszertnk, az kevesebbet tanul. Ha viszont sajt maga is tanulni szeretne, sokkal tbbre lesz kpes.

 

A tett tbbet mond minden sznl.

Ezt knnyen kimondjuk, csak ppen nem mindig tartjuk magunkat hozz.

A lovak egy kiismerhet, felismerhet, valsgos nyelvvel rendelkeznek. A „lnyelvhez” a lovak szmra nincs tolmcsra szksg, mert k a vilgon mindenhol megrtik egymst. Mi emberek, akik a legmagasabb intelligencival rendelkeznk, viszont nem mondhatjuk el ugyanezt magunkrl. Mint ahogy minden msnak a megtanulsa, ugyangy a „lnyelv” megtanulsa is idt s energit ignyel. Aki nem hisz abba, hogy a lovat a sajt nyelvn keresztl megrtheti, s sajt trningmdszervel, a lnak fjdalmat okozva dolgozik, az is tud eredmnyeket elrni. Viszont ezzel a mdszerrel nem tud lovval barti viszonyt kialaktani. Kpzeljk csak el, mi lett volna, ha dikkorunkban tanrunk az els napon lncot hzott volna a sznkba, vagy az orrunkra s azt rngatva prblt volna tanulsra knyszerteni. Vagy, ha az ellenllsunkrt cserben, plcval „biztatott” volna. Ez tetszett volna neknk? Szvesen jrtunk volna iskolba?

 

Attl, hogy a l intelligencija nem olyan magas, mint a mienk, bizonyos fokig hasonlan reagl dolgokra, mint mi.

Ezrt, a join-up mdszer lnyege egy, a l s lovas kztti bizalmon alapul kapcsolat kiptse. Ez egy olyan kapcsolatot jelent, melyben idvel a l az emberrel kzs „csapatba” szeretne tartozni, s a join-up-ba kzremkdni. gy gondolom, hogy ltalban a legtbb hagyomnyos mdon belovagolt l viszonya az emberhez, akinek dolgozik, ellensges. Ha el is ri a l a megkvetelt teljestmny szintet, azt kelletlenl teszi.

A csik belovaglsra vonatkoz els tancs: FJDALOM NLKL!

Az emberhez szoktats sorn a lovat nem szabad megtni, rugdosni, rngatni, hzni, megktzni, zablt a szjba tenni. Ha a fegyelmezs nem kerlhet el, akkor is csak finoman tegyk. Inkbb biztatsra, mint kvetelsre pljn. Abban a kapcsolatban, amit a lval ki szeretnnk alaktani, nincs keresnivalja a „kell” fogalmnak. Jelezzk a lnak, hogy szeretnnk, ha valamit megtenne neknk, de ne gy, hogy azt a bizonyos dolgot meg kell tennie.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             

A l igazi menekl llat. Veszly esetn inkbb elmenekl minthogy felvegye a harcot.

A tmads-htrls jelensge ltalnos rvny szably az llatvilgban, mind a klnbz fajok kztt, mind a fajokon bell, de mg az emberek kztt is megtallhat. 

A csik nyereg al szoktatsnak kvetkez mdszere is ezen alapszik:

A cl az, hogy a l elfogadja a nyerget, a kantrt s a lovast, anlkl, hogy ez szmra lelki megrzkdtatst okozna.

A bemutatkon olyan teljesen nyers csikk szerepelnek, melyek mg soha sem voltak felnyergelve, felkantrozva, vagy lovagolva, hogy a nzk nehogy azt gondoljk, hogy a lovak brmi mdon „el vannak ksztve". A csikk, gy is kb. fl ra mlva eljutnak odig, hogy mind a felszerelst, mind a lovast elfogadjk. Otthon, ahol van id, rdemes pr napot arra sznni, hogy az els nyeregbe szlls eltt, hozzszoktassuk a lovat a zablhoz s a futszrhoz.

A kvetkezket kell a lovas al szoktatshoz elrni:

join-up, follow-up, rzkeny testrszek, patk felvtele, nyeregaltt, nyereg, kantr,   futszr, lovas, teljes kr balra, egy lps htra, teljes kr jobbra, egy lps htra.               

Szksges felszerelsek:     1. 2 db 9 m-es futszr2. Csikzabls kantr3. Nyereg (mindegy milyen) 4. nyeregaltt5. kengyelszj6. Ktfk (a lovon) 7. Krkarm (kb. 16-18m tmrvel)

Otthon a knnyebbsg kedvrt krkarmban (round pen) a legjobb dolgozni. Egy 16 m tmrj, 2,4 m magas, zrt oldal, fedett, 6 cm vastagon homokkal bortott talaj krkarm, optimlis tmrj, kzp mret lovak esetn. A kikpzshez nem felttlenl szksges a krkarm, lehet karm nlkl s ngyszgletes (valamilyen mdon lekerektett sark) karmban is dolgozni, de gy nehezebb.

Vezessk be a ktfkkel felszerszmozott lovat a krkarmba s vigynk magunkkal egy knny, 9 m-es futszrat. lljunk a lval egytt a kr kzepre s ismerkedjnk meg vele. Drzslgessk (de nem veregessk) a tenyernkkel a homlokt. Ha mr ismerjk a lovat, akkor is tegyk ezt.

Ezutn induljunk el a l fejtl a htulja irnyba, de kzben figyeljnk arra, hogy nehogy megrgjon bennnket. Ha a l mg kerltnk - mindegy, hogy az llva maradt, vagy elindult- dobjuk a futszrat a l fel. A futszr reshet a htra, vagy a farra, de MEGTNI A LOVAT NEM SZABAD.     

Legksbb ekkor a csik meneklni kezd s a krkarmban krbe-krbe fog rohanni. Mivel most a csik menekl, neknk „tmadni” kell. Tartsuk meg ezt a helyzetet azzal, hogy krnknt kb. ktszer hajtsuk fel a futszrat, tegynk pr lpst a l irnyba -de ne menjnk olyan kzel, hogy megrghasson-, vagy tegyk mindig azt, amit szksgesnek tartunk, hogy a l ebben a menekl pozciban maradjon. Vegynk fel ehhez agresszv testtartst: nzznk mereven az llat szembe, s vllunk legyen prhuzamos a l testvel. Prbljuk meg elrni, hogy tegyen meg 5-6 krt knny galoppban, elszr az egyik kzre, majd a msikra. Ezutn pedig kezdjk az egszet ellrl, de gy, hogy vegye szre a l, hogy ha mr nincs kedve tovbb rohanni, jelezheti ezt neknk.

Elszr a l bels flre figyeljnk, hogy a kr kzepe fel mutat-e. A l bels fle fokozatosan egyre lassabban s lassabban fog mozogni, mgnem teljesen „megnyugszik”, mg a kls tovbbra is mozgsban marad s figyelmesen felfogja, ami a krnyezetben trtnik. Ezutn a l a fejt lejjebb engedi, a bels flt befel fordtja, orrt kifele fordtja, a nyakt kicsit leereszti, hogy feje a kr kzepe fel kzeltsen. Valszn, hogy ekzben a l nyal s rg mozdulatokat tesz s majd vgl kinyjtott nyakkal a fejt a fldig engedi.

A befel fordtott fl az ember elfogadst jelzi, mint ahogyan a kzeledni akarsa is. A nyal-rg mozdulatok azt jelentik, hogy „n egy menekl llat vagyok, n legelek, mert, ugye nem kell tled flnem”. A fldig nyjtott nyakkal pedig azt szeretn kifejezni, hogy hajland „trgyalni” s fnknek elfogadni bennnket.

Minl tbbet gyakoroljuk ezt, annl fogkonyabbak lesznk a lval val ilyen jelleg kapcsolatteremtsre.

Teht, ha a l az emltett tartst felveszi, ezzel azt kri, hogy ne gyakoroljunk r tbb nyomst s hagyjuk pihenni. Ekkor tekerjk fel a futszrat s vegynk fel egy inkbb alzatos testtartst: ne nzznk tovbb a szembe s tekintetnket irnytsuk lefel. Vllunkkal forduljunk el a ltl, gy hogy az 45’-os szget zrjon be a l testvel. Ezzel krjk meg arra, hogy fejezze be a futst s jjjn oda hozznk. Ha odajn, az nagyon j. Ha nem jn oda hozznk, de megll s figyel minket, menjnk oda hozz, de ne egyenes vonalon, hanem vesen, vagy flkrben, gy hogy vllunk 45’-os szget zrjon be a testvel, teht majdnem httal. Ha ekzben elfordul tlnk, hajtsuk prszor jra krbe s ismteljk meg az elzeket mg egyszer. A lnak magtl kell hozznk odajnnie s a vllunkat az orrval megbknie.

Ez a JOIN-UP mdszere.

Ha ez megtrtnt, s meg tudjuk a fejt rinteni, drzslgessk meg a homlokt (a szeme kztt). Ezutn tvolodjunk el tle, elszr jobbra s tegynk meg egy kb. 3 m-es sugar krt. Tegyk meg ezt balra is, majd ismteljk meg az egszet tbbszr. A fordulatok kzben a lnak kvetnie kell bennnket, ha ezt nem teszi, legalbb a fejvel kvetnie kell minket. Ha a l nem reagl a megfelel mdon, menjnk hirtelen mg s hajtsuk prszor jra krbe s ismteljk meg az elzeket mg egyszer. Ezzel a technikval, elbb-utbb sikerlni fog a join-up -- follow-up (csatlakozs-visszatrs) mdszere.

Ha sikerlt elrnnk, hogy a l odajjjn hozznk s kvessen bennnket, menjnk a lval kzpre s lpjnk egy lpssel tovbb: foglalkozzunk a l legrzkenyebb testrszeivel. Kezdjk a l baloldalval. Mindkt keznkkel masszrozzuk vgig a l nyakt, marjt, htt, cspjt, lgykt s a hevedertjkt. Ismteljk meg az egszet a l jobboldaln is. Ha ez sikerl, akkor mr ott tartunk, hogy felemelhetjk a lbait is. Emeljk fel teht egyenknt a l lbait, de kzben ne feledkezznk meg a lval val bnsmd szablyairl.

Ha mindezt sikeresen vgrehajtottuk, behozhatjuk a krkarmba a nyerget s a kantrt. Helyezzk a felszerelsnket a karm kzepn a fldre s hagyjunk idt a lnak, hogy jl megnzhesse azokat. Menjnk el tbbszr a felszerels s a l kztt, oda-vissza, mg a l kvncsisga meg nem sznik s inkbb minket kvet.

Ha a l rdekldse ismt rnk irnyul, kapcsoljuk r a futszrat a ktfkre s a karabinertl, kb. 1 m-re helyezzk azt a bal keznkre. Ezutn tegyk fel a nyeregtakart a l marjra s onnan cssztassuk a htn a helyre. Ha a l ekzben elindulna (ami csak ritkn trtnik meg), ne bntessk rte, hanem helyette hagyjuk inkbb knnyedn krbefutni, mikzben ismteljk meg a join-up-ot.

Ha a nyeregaltt a helyn van, vegyk kzbe a nyerget, aminek a kengyeleit felhztuk, vagy felhajtottuk. lljunk kzvetlen a l baloldaln a vlla mell s helyezzk az addig a jobb cspnkn tartott nyerget, vatosan a l htra. Ezutn ellrl kerljk meg a lovat s simogassuk meg a nyakt a jobboldalon. Majd ksedelem nlkl, lassan s vatosan engedjk le a hevedert. Menjnk vissza jra a l baloldalra, mikzben megsimogatjuk a homlokt. lljunk a l mell az els lbai vonalban s vatosan kapcsoljuk be a hevedert.

Vigyzzunk arra, hogy a hevedert ne hzzuk meg tl szorosra, de annyira azrt igen, hogy a nyereg ne forduljon le a l htrl. (Ha ktcsatos hevedernk van - angol tpus nyeregnl-, akkor elszr az elst csatoljuk be az emltett mdon, majd a msodikat valamivel feszesebben s csak ezutn hzzunk jra az elsn.)

Vegyk le a futszrat, tartsuk kzben, tvolodjunk el lassan a ltl s kerljnk mg. Ha mr biztonsgos tvolsgba kerltnk, a futszrral hajtsuk elre magunk eltt a lovat, gyelve arra, hogy ne join-up-ot vgezznk s, hogy a l kzben ne bakoljon.

 

MARADJUNK MINDIG NYUGODTAK

A lnak azt kell hinnie, hogy a htn lv nyereg egyedl csak neki jelent valamit, klnben bakolna. Figyeljnk azokra a jelzsekre, amikkel a l jelzi, hogy szeretn jra a join-up-ot. (Szeretne jra odajnni hozznk.) Ezt azonban csak akkor engedlyezzk, ha a l a nyerget mr elfogadta.

Amint a l odajtt hozznk, tegyk fel a kantrt s kssk ki a lazn hagyott szrakat a nyereghez. A kengyeleket kssk ssze a l hasa alatt. (Angol tpus nyeregnl engedjk le a felhzott kengyeleket e kengyelszjak felig s a kengyelszjakat kssk ssze a l hasa alatt.)

Akasszuk ki mind kt futszrat, majd az egyiket fektessk r a nyereg l felletre, gy hogy a karabinere lerjen a talajig. Ezutn a msik futszrat a karabinernl fogva htulrl fzzk t a bal kengyelen s kapcsoljuk be a bal zablakarikba. A msik szrral csinljuk meg ugyanezt a l jobboldaln is.

Miutn visszatrtnk a l baloldalra, vegyk kzbe a futszrakat s vatosan menjnk a l mg. Hagyjuk a lovat elre menni s lengessk a jobb szrat a l lgyka fltt. Ha nincs tapasztalatunk a futszrazs tern, mindezt csak lassan csinljuk. A clunk most az, hogy a zabln keresztl egy kicsit kommunikljunk a lval. Mindezt a legnagyobb vatossggal tegyk. Ajnlatos elszr tbbszr egy idsebb, tapasztaltabb lval gyakorolni, mieltt mg nyers csikval foglalkoznnk. A hinyos ismereteink miatt balesetveszlynek tehetjk ki magunkat s lovunkat is.

Ha mr van tapasztalatunk a futszrazs tern, szltsuk fel a lovat krn val getsre, vagy knny vgtra. Vgeztessk a gyakorlatot mind kt kzre, klnbz irny fordulatokkal s megllssal. Vgezetl mialatt a kr kzepn llunk, lltsuk meg a lovat a megfelel arckifejezs segtsgvel s szltsuk fel egy lpst htralpni.

Ekkor a l mr ltalban ksz elfogadni a lovast is. Hogy szemlyesen lnk-e r, vagy mst ltetnk r , teljesen mindegy. Ellenrizzk le mg egyszer a nyerget s a hevedert. Ha mst szeretnnk a lra ltetni, most hvjuk be a krbe. Kapcsoljuk a futszrat a bal zablakarikba s hagyjuk, hogy megismerkedjen a lval ugyangy, ahogy korbban mi is tettk.

rdemes a lra szllsnl a lovasnak segteni. A lovas elszr fekdjn hassal a nyeregbe, ezutn vatosan tegynk meg a lval 2-3 krt balra, majd jobbra. Ha a l nyugodt s elfogadja a lovast, akkor a lovas lbt be kell helyeznnk a balkengyelbe, mialatt a nyeregbe l. Ezutn ismteljk meg az elbbi krket.

Ha a lovon ltszik, hogy elengedett s a lovast elfogadja, a krket lehet nagyobbtani. vatosan vegyk le a futszrat s segtsnk a lovasnak egy-egy teljes krt, mindkt irnyba megtenni. Ne vgtzzunk, elg ha csak lpsben, vagy getsben megynk. Minden egyes kr utn prbljunk meg egy lpst htralptetni.

Ne hskdjnk! Ha lovunknak ma nincs kedve az egszhez, prbljuk meg inkbb holnap, vagy holnaputn mg egyszer.

A bemutatkon csak a nzk miatt hajtjuk vgre a teljes programot, hogy mindent egyszerre lthassanak. Otthon erre a tempra azonban nincs szksg.

Ezzel a mdszerrel olyan sok idt megsprolunk, hogy bven hagyhatunk magunknak idt. A legfontosabb a munka minsge, nem a vgrehajts gyorsasga. A vgcl egy jl nevelt, megelgedett, kszsges l, ami a munknk gymlcse.

Teht elrtk a kitztt clt: lovunk elfogadta a nyerget, a kantrt s a lovast. Mindekzben a lovat nem szabad, hogy trauma rje s szvesebben maradjon mellettnk, mint hogy elmenjen. Mindig hagyjuk meg a l szabad akaratt. Ne knyszertsnk r semmit. Engedjk, hogy gy rezze, hogy nlunk j sora van s adjuk meg neki a szabadsgot, ha el akar tlnk menni.

NE OKOZZUNK NEKI FJDALMAT.

„Ha sikerlt a belovaglsnak ez a mdja, akkor egy lpssel kzelebb kerltnk ahhoz, hogy a vilgot a l szmra mltv tegyk.” M.R.           

 

 

Monty ezzel a mdszerre tbb mint 6500 lovat s vadlovat lovagolt be, vagy „szeldtett” meg – mindeddig sikeresen. Azt hiszem, mindez magrt beszl!

 
Ne lopj
 
Hrek a lovasvilgbl!!!
 
Tudnivalk a lovakrl!!!!
 
Hres lovak!!!
 
Ugrats
 
G-mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
A ht kpe
 
zenfal


Sziasztok!

Tudjuk sokat kellet vrni a frissitsekre de most j ervel bele vgunk az oldal szerkesztsbe ez garantlom:P

j cuccok:

-j desing

-j cikkek

Hrek:Amint mr a foldalon is hirdettem hogy szoritsatok ha iker csikk lesznek ne legyen semmi gond az ellsnl!Csillag hamarosan meg fog elleni valszin ebben a hnapban termszetesen tjkoztatlak titeket majd!:P

Eszter tged krlek hogy HZZ EL INNEN!KSZY!

By:Dry&Zsfi

http://www.keptarhely.cjb.hu/upload/users/dori/1143972540.gif

 

 
Jtkok
 
szmlL
Induls: 2006-11-01
 
Lovas jszat
 
Fajtk!(katt a kpre)
http://www.keptarhely.cjb.hu/upload/users/dori/kell002.gif
 
Lovas
 
Krdsek s Vlaszok
 
Nyalnksgok receptjei (lovaknak)
 
Tarts, pols
 
A legel
 
Western
 
Lknzs s egyb
 
A l az ember rsze
 
Nyihog
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Pni fajtk
 
Ikonjaink

http://www.keptarhely.cjb.hu/upload/users/dori/jja.gifhttp://www.keptarhely.cjb.hu/upload/users/dori/lobalra.jpgDonkey2

Msik oldalunk ikonjai:

CollieCollie1OneEyeSpot

Ikoncserk:

 
rdekessgek
 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!