Anya nlkl - Lehetõsgek a kanca tejnek ptlsra
Az elõzõ hnapban a szops csikk takarmnyozsnak legfontosabb krdseit igyekeztem az olvaskkal megismertetni, rmutatva a kanca tejnek ptolhatatlan, de idõvel kiegsztendõ voltra. Jelen rsomban azokra az esetekre kvnok takarmnyozsi szempontbl kitrni, amikor valamilyen okbl a csik nem juthat anyjnak tejhez.
Szmos oka lehet annak, hogy egy csik mr egsz fiatal korban, akr kzvetlenl a vilgrajvetele utn teljes egszben emberi gondoskodsra van utalva. Taln a legrosszabb, ami trtnhet, ha a kanca elpusztul, mielõtt a csik akrcsak egyszer is szopni tudott volna. Az is komoly veszlyeket rejt magban, ha nem fogadja el anyja az j jvevnyt, s ezrt nem jut a fiatal llat termszetes ton fcstejhez. Elõfordulhat az is, hogy a csik nhny naposan, hetesen marad rvn, vagy anyjnak tejtermelse olyan kevs, hogy az szksgleteit nem fedezi. Ezekben az esetekben a tenysztõnek okvetlenl s hatkonyan be kell avatkoznia, hiszen az ilyenkor elvesztegetett idõ a csik teljes ksõbbi letre kihathat.
Ha az elsõ szops ksik
A csik fcstejhez jutsnak fontossgrl az elõzõ hnapban mr rtam, gy az okok rszletezsre most nem trek ki. Annyit mindenflekppen meg kell ismtelni, hogy az ellst kvetõen a kanca teje sszettelben s ezltal hatsban is teljesen ms, mint a laktci sorn a ksõbbiekben termelt. gy az ells krli teendõk egyik legfontosabbika a csik elsõ szopsnak idõben val biztostsa. Ez ltalban rendben, szinte minden emberi beavatkozs nlkl bekvetkezik, de nha problmk addhatnak. A legegyszerûbb eset, amikor az ells knnyen lezajlik, a kanca is normlis anyai reakcikat mutat, csak a csik „gyetlenkedik”, nem tud, vagy nem akar felllni, mert gyenge, vagy egyszerûen csak tl knyelmes hozz. Mivel ilyenkor mr nhny rnak is jelentõsge van (ne feledjk, a tej fehrjetartalma, mely az immunanyagokat is hordozza, nhny ra alatt a kezdeti 15-rõl 5%-ra cskken!), nem szabad sokig arra vrnunk, hogy majd felll a csik s szopni kezd, hiszen az ilyesmit a termszet majd gyis elintzi. Ha maximum 3-4 rn bell nem trtnt meg az elsõ szops, fejjk meg vatosan s kmletesen a kanct, s ittasuk meg a csikt cumisvegbõl. Ne elgedjnk azonban meg ennyivel, hanem hvjunk llatorvost is mihamarabb a sokig ttlenkedõ jszltthz, mert a jelensg mgtt komolyabb problma is meghzdhat. Az itatst rnknt ktszer-hromszor ismteljk meg, amg a csik kpes nem lesz gondoskodni nmagrl. Egyes kancknl elõfordul, hogy nem hajlandak utdjukat az ellst kvetõen elfogadni, s agresszven lpnek fel vele szemben, vagy ha nem is gorombk, de szopsi ksrleteit rendre meghistjk. Ez sokszor csiklandssgukbl fakad, s mikor a termelt tej feszteni kezdi emlõjket, elõbb-utbb hagyjk szopni a csikt. Ilyen esetekben elõszr prbljuk meg a kanct vatosan lerekeszteni a boksz egyik sarkban (pl. egy elvlaszt rddal), s biztassuk a csikt szopsi ksrleteinek folytatsra (vigyzzunk, nehogy a streifa s a kanca kz szorulhasson a fiatal llat feje, vagy ms testrsze!). Ha ez nem vezet eredmnyre, csak akkor fejjk meg kzzel a kanct, s itassuk a fcstejet cumisvegbõl. A tmadlag fellpõ kanct s csikjt felgyelet nlkl ne hagyjuk egymsra, csak ha mr megbizonyosodhattunk rla, hogy kialakult a szksges ismeretsg s ktõds kettejk kztt, s a kanca is vgrvnyesen elfogadta az j jvevnyt.
Amikor a szops lehetetlen
Sajnos nhny esetben a csik vilgrajvetelvel prhuzamosan elpusztul az anyallat. Ilyenkor gyakorta lehetetlen vllalkozsnak tûnik fcstejhez juttatni az jszlttet. Nagyobb tenyszetekben elõfordulhat, hogy az llomnyban tallhat mg egy frissen ellett kanca, s annak tejvel az rva is tbb-kevsb immunizlhat, de az esetek tbbsgben erre nem lehet szmtani. Ilyenkor csak az elõzetes gondoskods segthet. rdemes „rutinos”, mr tbbszr ellett, j tejtermelõ, idelis esetben mjus vgn, jniusban csikzott kancktl (ilyenkor a legmagasabb az ellenanyag s vitamintartalom) a kolosztrumbl (az elsõ 4 rban) elõzõleg lefejni, s azt – 20˚C-on, kisebb adagokban (1,5 dl) eltrolni. Ezt lehet majd testmelegen az rvn maradt csikval megitatni, vagy nyelsi rendellenessgek esetn orr-nyelõcsõszondval, 5-6 alkalommal, 45 perces – 1 rs szneteket kzbeiktatva a gyomrba juttatni. A felengedst azonban ne hirtelen vgezzk, hanem vatosan, kzmeleg frdõben, hosszabb idõ alatt s fokozatosan, msklnben a fehrjetartalom krosodhat.
Keressnk dajkt!
Az rvn maradt csikt a tovbbiakban is tpllni kell, illetve megesik, hogy a kanca a szoptats hnapjaiban pusztul el, s gy marad anya nlkl az llat. Ilyenkor legjobb megoldsnak az knlkozik, ha a csiknak a kancatej biztostsra „ptmamt” keresnk. Ez lehet egy mr a vlasztshoz kzel jr, vagy csikjtl frissen elvlasztott kanca, esetleg egy, amelyik a csikjt vesztette el nemrgiben. Mindenesetre olyan kanct keressnk, amelyik mg kpes lehet rdemben tpllni az rvt, mert a dajkstssal jr feladatok csak akkor rik meg igazn a veszõdsget. Az anytlan csikt ugyanis el kell fogadtatni a msik kancval, s ez nem mindig knnyû, s a csikra nzve korntsem veszlytelen feladat. A kanck csikjukat elsõsorban annak alakjrl s szagrl ismerik fel, ezrt az sszeismertetst ennek tudatban kell elvgezni. Megknnyti az sszeszoktatst, ha a kanct „tverve”, a csikt annak tejvel, vagy trgyjval tdrzsljk, esetleg a kanca szaglst tomptjuk mentolos, vagy ms erõs szag kenõccsel az orrt bekenve. A dajkasgra val hajlandsgban nagymrtkû egyedi eltrsek tapasztalhatak, mg egyes kanck gyorsan s knnyedn vllalkoznak a szerepre, addig msokat erre szinte lehetetlen rbrni. Amennyiben nem sikerl az rvnak ptmamt biztostani, legjobb, ha egy jl tejelõ kanct rendszeresen fejnk s cumisvegbõl, vagy szopkval elltott vdr segtsgvel juttatjuk folyamatosan kancatejhez az elsõ 3-4 hnapban.
Lehetõsgeink a mestersges tpllsra
Gyakorta megesik, hogy az rva csikt termszetes kancatejjel nem tudjuk elltni, vagy a kis termelsû, esetleg beteg kanca csikjnak kiegsztõ tpllsra van szksge. Ilyenkor klnbzõ tejptl szerek jhetnek szmtsba, melyekbõl ma mr tbbfle is kaphat a piacon. Ezeket legtbbszr az amgy is j nevû takarmnygyrtk hozzk forgalomba, s termkeiket megfelelõ adagolsi s felhasznlsi tmutatval ltjk el, gy azokat betartva j esllyel nevelhetnk mg ilyen, amgy meglehetõsen drga s munkaignyes, mestersges mdszerrel is egszsges lovat. A tehntej szintn felhasznlhat a csikk takarmnyozsban, csak vzzel kell hgtani (1/3 rszben) s tej- vagy szõlõcukorral (35 g/l) desteni, illetve A- (1500 NE/l) s E-vitaminnal (300 NE/l) kiegszteni. Kevs mzet hozzkeverve az ze mg kedveltebb tehetõ. A tejptl szereket testmelegen, eleinte napi 10-15, a ksõbbiekben 6-8 alkalommal adjuk. Ezekbõl naponta vrhatan a testtmeg 15-20%-a krl alakul a fogyaszts. A kancatej kiesse elsõsorban az elsõ hrom lethnapban okozhat komolyabb problmt, azon tl mr „htkznapi” takarmnyon is nevelhetõ a csik, termszetesen az elõzõ hnapban lert ajnlsok figyelembevtelvel |