A „kizskols” lasszval
A kvetkez rszclunk, hogy a l egsz testt megrinthessk egy lasszval. Ha a l fl a lassztl, akkor minden bizonnyal flni fog a nyeregtl is. Hasznljunk egy puha ktelet erre a clra, amilyet a 2. fejezetben mr ismertettem. Ne hasznljunk nagyon kemny, vagy merev ktelet. A plca a lnak tl fenyeget, ezrt nem igazn megfelel erre a clra. Hasznlhatunk egy trlkendt, puha gyapj vagy nejlon ktfket, vagy esetleg egy vezetszrat is. A kvetkez lpseket lasszval rom le, de ugyangy kell eljrni ms segdeszkzkkel is.
Ugyanazzal a technikval kezdjk a kizskolst, mint amit az els kzeledsnl hasznltunk a krkarmban. Ha a lasszt feltekerjk, a lnak kisebbnek s kevsb veszlyesnek fog tnni.
Kezdhetjk azzal, hogy a l nyakt megrintjk a lasszval. Vegyk figyelembe, hogy a lovat gy akarjuk megrinteni a lasszval, hogy egy helyben maradjon! Ha megrintjk a l nyakt a lasszval, s rezzk, hogy 3 msodpercen bell el fogja hagyni a helyt, akkor 2 msodperc utn vegyk el a lasszt a nyaktl, s lpjnk pr lpst htra.
Ha a l elkezd elmozogni a helyrl, s rzem, hogy sikerlhet, akkor nmely esetben vele egytt mozgok n is. Abban a pillanatban akarom elvenni a ktelet a ltl, amikor egy helyben marad, hogy ne tanulja meg, hogyan lehet a szitucibl kihzni magt. Felknlom neki, hogy nem kell mennie. Nha ez nem sikerl, s a l elmenekl. Ha ez megtrtnik, hagyjunk idt a lnak, hogy mozogjon egy kicsit, mieltt lehetsget adunk neki a megllsra.
A jtkot, hogy kzelednk – dolgozunk a lasszval –, tvolodunk, csinljuk egy ideig. rintsk meg a l egsz testt a lasszval, kivtel a fej, a flek s a vgtagok. Mind a kt oldalon csinljuk addig, mg a l nyugodtan nem ll, akr kiss unottnak is tnhet.
Amikor a lbait rintjk a lasszval, letesszk az alapokat ahhoz, hogy ksbb felkrjk a l patit. Errl bvebben a 9. fejezetben. Ha a lovat mr az egsz testn meg tudjuk gy rinteni, hogy kzben nyugodt maradjon, akkor elkezdhetjk egszen finoman paskolni a lovat a lasszval. Ezt is addig csinljuk, mg nyugodt nem marad.
Hogy az elzekben lertakat elrjk, tizent-harminc perc kell. Ezutn tovbblphetnk.
A nyeregaltt
A lovaimhoz n puha, Navajo nyeregaltteket hasznlok pamutbl vagy gyapjbl. Persze nincs eredetim, amit a Navajo indinok kzzel ksztenek, de valami hasonl. Azrt hasznlom ezeket, mert tengedik a levegt a l hthoz.
Egy vastagabb nyeregaltt segtsgvel egy nem teljesen passzol nyereg fekvst is bizonyos fokig javtani lehet. Persze sokkal jobb, ha a nyereg passzol a lra, s nem szksges a klnleges tms al. Minl kzelebb lnk a lhoz, annl ersebb a kontaktusunk, s annl jobb a reakcija.
A nyeregalttnl legfontosabb dolog a tisztasg. Egy tiszta nyeregaltt kellemesebb a lnak, mert meggtolja a nyomst vagy feltrst.
Nha krdeznek az ortopdiai alttekrl is. n szemly szerint nem kedvelem ket tlsgosan, mert szerintem tl melegek a l htnak. Ennyit a nyeregalttrl magrl, most pedig kvetkezzen a kvetkez rszclunk – tegyk fel az alttet a l htra.
Mint mindent az egsz procedra alatt, ezt is csinlhatjuk kisebb lpsekben. Elszr ismteljk meg a kz rintst, aztn a lasszt. Ezutn hajtsuk a Navajo alttet kb. 30 ngyzetcentimteres ngyzett. Itt az elejn hasznlhatunk trlkzt, pokrcot stb.
Kzeledjnk a krkarm kzepnl a lhoz az altttel. Hagyjuk, hogy a l megszagolja – hagyjunk neki idt, hogy alaposan szemgyre vehesse. Drzsljk meg az orrt az altttel, ksbb a fejt, fleit, nyakt, vllait s a lbait is. Az egszet persze mind a kt oldalon.
Ha a l elhagyja a helyt, kldjk el „bntetskppen”, hogy nem tartotta kontroll alatt a flelmt, s mozgassuk egy ideig, mire jra engedlyt adunk a megllsra. A kvetkez alkalommal meg fogja gondolni, hogy elszaladjon-e, ha kzeltnk a nyeregaltttel. Figyeljnk arra, hogy rtsk a l viselkedst, nehogy azt tantsuk meg neki ezzel, hogy el kell rohannia, ha jvnk az altttel. Ha az az rzsnk, hogy a l gy flrertette a dolgot, akkor lltsuk meg, s fordtsuk meg nhnyszor, mieltt hagyjuk bejnni kzpre.
Amikor a l elszalad a feladat kzben, ez azt mutatja neknk, hogy nem rzi magt jl, amikor csinlunk vele valamit. Tbbet kell dolgoznunk addig, mg a l el tud lazulni mellettnk. Ez a viselkeds meggtolja, hogy l vagy ember srljn a folyamat alatt.
Ha a l a „bntetkrk” utn megllhat, lpjnk egy-kt lpst htra, hajtsuk az alttet mg kisebbre, s kezdjk ellrl. Ha kzel tudunk menni a lhoz az altttel anlkl, hogy ideges lenne, akkor kezdjk drzslni az egsz testt. Ezutn jra hajtsuk kett az alttet az elz mretre, kzeltsk meg a lovat, s kezdjk a gyakorlatot jra. Ha a nyeregalttet jra szthajtjuk, akkor tvolodjunk el egy kiss a ltl kzben.
A kvetkezkben hajtsuk egyre szjjelebb az alttet, mg a tnyleges mrett el nem rjk. Kzben persze minden mrettel drzsljk a lovat. Akkor j, ha a vgn mind a kt oldalrl kzeledni tudunk a lhoz gy, hogy csak az altt egyik sarkt fogjuk. Tegyk a nyakra, a fleire is, s mind a kt oldalrl dobjuk is fel a htra. Hagyjuk a htn egy kicsit, s kzben a keznkkel drzsljk a l hast ott, ahol ksbb a heveder lesz majd, hogy hozzszokjon ott a nyomshoz. rintsk meg a mells lbak bels felt is, mert a heveder majd azokhoz is hozzrhet.
Paskoljuk meg a nyeregalttet. Mozgassuk meg a l htn. Vegyk le, majd fektessk ismt fel. Ezt addig ismteljk, mg a l teljesen ellazult nem marad kzben. Az elkszts miatt a l nyugodt marad akkor is, ha tbb alttet tesznk fel r.
Figyeljnk r, hogy a l vgig jl rezze magt a nyeregalttes jtkok kzben, mieltt elszr nyergelnnk. |